Pillide võtmisega alustamine suvalisel ajal 15.03.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on alati olnud menstruatsioonitsükkel äärmiselt ebakorrapärane. Eelmise aasta esimeses pooles tegin läbi tabletiabordi ning alates sellest ajast on tsükkel olnud veelgi rohkem paigast ära. Vahepeal ei esinenud mitu kuud menstruatsiooni ning siis olid päevad, mis kestsid pikalt (üle 2 nädala). SIis polnud taas paar kuud päevi. Nüüd on need olnud kolmel korral ning iga kord kestnud äärmiselt pikka aega (taas u 2 nädalat) ning olnud üsna vererohked. Samuti on olnud nii, et need justkui jääksid järgi, aga siis paari päeva pärast tuleb taas verd. Enne seda tuleb aga päev-paar pruunikat voolust, siis veidi verd, siis taas seda pruuni ning siis taas verd jne. Seega ma ei oska enam tuvastada, millal täpselt menstruatsiooni esimene päev on.
Naistearsti juures käisin. Mind vaadati läbi, võeti analüüse ning kõik oli korras. Tegu olevalt ilmselt hormonaalse häirega ning palusin endale välja kirjutada beebipillid, kuna siis on vähemalt tsükkel kontrolli all. Kirjutatigi Lindynette 20.
Infolehel on kirjas, et võtmisega peab alustama esimesel päeval, kui toimub menstruatsioon. Kuna mul on sellega nii kaootiline seis, sooviksin alustada tsükli keskel. Selle kohta, kuidas toimida, infolehel aga info puudub, samuti ei küsinud ma seda rumala peaga tookord ise arsti käest. Tahaksingi teada, kuidas ma peaksin toimima? Millal hakkab toimima kaitse raseduse vastu ja kui kaua peaksin sellisel juhul kasutama tablettide võtmise ajal kondoomi? Ning kui hakkan võtma suvalisel ajal ja võtan kõik 21 pilli ära, siis kas tabletivabal perioodil hakkab igal juhul vereeritus ning ega see enam nii ebanormaalselt pikalt kesta?

Lugupidamisega.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pille tuleb hakata võtma menstruatsiooni esimesest päevast. Vaid sellisel juhul on ka sellest tsüklist kohe rasestumisvastane toime tagatud. Kui pillide võtmist alustada hiljem, tekib kogu tsükli ajal suure tõenäosusega ebakorrapäraeseid määrimisi või ka pidevat veritsust, samuti pole tagatud rasestumisvastane toime. Alati tekib veritsus peale 21- päevase tableti perioodi lõppu ja paus pillidega ei tohi olla üle 7 päeva. Pillide võtmine antud olukorras, kus tsükkel on ebaregulaarne, on ainuõige otsus, kuid 1. pill tuleb võtta menstruatsiooni esimesel päeval ( võtke pill juba päeval, kui algab esimene veritsus/ määrimine). Esimesed 1-2 kuud võib esineda pillide võtmise perioodil ka vähest veritsust, kuid see lõpeb pille korrektselt skeemi järgi võttes.