Voolus ja põletik 11.01.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu vanus 30, varasematel aastatel diagnoositud kahel korral BV, raviks saanud koos partneriga Dalacin ja Arilin. Suvel leitud ka Ureaplasma parvum ja Streptococcus agalactiae. Raviks määratud Asitromütsiin 250 mg. Streptokoki analüüs seejärl negatiivne, ureaplasma jäi püsima ja arsti sõnul on see seega minu mikrofloora osa ja täiendavat ravi ei vaja. Oktoobrikuus antud PAP-testi tulemus oli järgmine:

Põletikurakud: Ektotserviksis rohkelt põletikurakke
Lameepiteelirakud: Normipärased lameepiteelirakud
Silinderepiteelirakud: Silinderepiteelrakud puuduvad
Mikrofloora: Segamikrofloora

Dgn:
1212330014 NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy/
1212330014 NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy/; Transformatsioonitsoon puudub

Juurde antud ka vereproov, mille tulemus oli järgmine:
Glükoos seerumis 5.2 (4.1 .. 5.9 mmol/L)
Kasvajaantigeen CA 125 seerumis 35.7 ↑ (<35.0 U/ml)
Hemogramm viieosalise leukogrammiga
WBC 8.88 (4,1 .. 9,4 E9/L)
NEUT# 4.79 (1,8 .. 7,8 E9/L)
LYMPH# 3.43 (1,0 .. 3,5 E9/L)
MONO# 0.48 (0.2 .. 1,0 E9/L)
EO# 0.16 (0,01 .. 0,4 E9/L)
BASO# 0.02 (<0,1 E9/L)
NEUT% 54.0 (40 .. 80 %)
LYMPH% 38.6 (15 .. 45 %)
MONO% 5.4 (2 .. 10 %)
EO% 1.8 (<6 %)
BASO% 0.2 (0 .. 1 %)
RBC 4.38 (4,0 .. 5,1 E12/L)
Hb 126 (117 .. 153 g/L)
HCT 38.7 (35.0 .. 46.0 %)
MCV 88.4 (82 .. 99 fL)
MCH 28.8 (27 .. 33 pg)
MCHC 326 (317 .. 357 g/L)
RDW 13.0 (12,3 .. 15,1 %)
PLT 338.0 (150 .. 450 E9/L)
MPV 10.6 (9 .. 12,1 fL)
PDW 12.4 (9 .. 14 fL)
P-LCR 29.6 (15 .. 35 %)

Arsti sõnul on PAP testi tulemus korras ja mingit ravi ma ei vaja. Samas olen pidevalt hädas voolusega (vahel kollakas, vahel läbipaistev, vahel paksema konsistentsiga, vahel vesisem-limasem), mis ei ole küll kalalõhnaline (BV on analüüsidega kontrollitud), kuid minu jaoks siiski pisut häiriva lõhnaga ja seda esineb liiga suurel hulgal. Raviarsti sõnul on visuaalselt tegemist täiesti normaalse voolusega. Muud suguhaigused kontrollitud ja nende analüüsid olnud negatiivsed. Aeg-ajalt olen kasutanud astelpajuõliga niisutatud tampoone paari tunni jooksul, vahel ka apteegist ostetud piimhappebakterite käsimüügi preparaate. Astelpajuõlil olen märganud eriti head toimet ja voolus on oluliselt vähenenud mõneks päevaks. Vahekorrajärgselt vooluse hulk väheneb oluliselt või kaob täiesti 3-4 päevaks. Seega olen siin märganud sperma nö positiivet mõju.

Hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ei ole kasutanud juba paar aastat. Hiljutise ajani kasutasime nö. ohtlikul ajal kondoomi, muul ajal olid vahekorrad kaitsmata.

Novembrikuus rasestusin planeeritult, kuid rasedus peetus 5.-6. nädalal, 4 päeva tagasi käisin tabletipuhastusel, sellest tulenev veritsus tänaseks juba lõppenud ja esineb veel väga kerget pruunikat määrimist. Järelkontroll on 2 nädala pärast.

Minu küsimused oleksid järgmised:
1. Kas kirjeldatud voolus vajaks põhjalikumat tähelepanu ja analüüse?
2. Milliseid apteegis käsimüügis olevaid piimhappepreparaate soovitaksite? Pesemisel kasutan praegu Multi-Gyn vahtu.
3. Kas PAP-testis viidatud põletikurakud ei vaja ravi?
4. Kas PAP-testis viidatud põletiku ravimata jätmisel võib see kujuneda ohuks järgmisele rasedusele ka hilisemas faasis kui I trimester.
5. Enne rasestumist kirjutas gastroenteroloog ärritunud soole sündroomi tõttu Metronidazol Nycomed 500 mg (5 päevaks), kuid selgunud raseduse tõttu jäi need tabletid detsembris kasutamata. Plaanin selle ravikuuri nüüd siiski läbi teha. Kas nimetatud ravim võib mõjuda voolusele?
6. Eeldusel, et 2 nädala pärast toimuval arstivisiidil selgub, et emakas on puhas, siis mitme kuu möödudes võiks proovida uuesti rasestuda?

Jõudu soovides!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 30-aastane.
Alustame sellest, et voolus on on fertiilses eas füsioloogiline nähtus, nagu ka sülg suus. Voolus kaitseb patogeensete bakterite sissetungi eest tuppe, niisutab tuppe, loob võimalused vahekorraks jne. Voolus kaob siis kui munasarjad lõpetavad oma töö, 45-55, keskmiselt 51-aastaselt, siis ravime häirivat tupekuivust.
Loen pikast kirjast positiivset uudist: " Seega olen siin märganud sperma nö positiivet mõju." Siis on tõesti kõik ju väga hästi! Reeglina on vastupidi. Vastan:
1. Teid nägemata jääb mulje, et ei vaja.
2. Uuemad ja häid tulemusi andvad on Gyntima sarja intiimpesugeel ja Gyntima probiotica forte BV vastu.
3. Ei, sest enne PAP testi tuleb ektotserviks korduvalt ja korralikult marlitupsuga puhastada, see on kontaminatsioon ja tupes on nn isepuhastuv süsteem, voolus voolab ise tupest välja. Teie vanuses kehtib PAP test 2,5-aastat. PAP soovitav 32,5, PAP sõeluuring 35:
http://haigekassa.ee/ENNETUS
4. Ei.
5. Ärritatud soole sündroomi raviks on Duspatalin. Metronidasooliga ravitakse anaeroobseid infektsioone. Metronidasooli ei ordineerita raseduse ajal ning ta on maksatoksiline, asjatu ravi ei oleks õige.
6. Kaasajal ei ole proovimine ega ka rasestumine keelatud, kui munarakk viljastub ja embrüo pesastub, siis on selleks ka vastavad tingimused olemas. Kasu oleks foolhappe tarvitamisest. Kui rasestute, siis kontrollitakse uuesti ravijuhendis ette nähtud analüüsid.
Ärritatud soole sündroom ei ole iseseisev haigus, reeglina on ka tegemist üldise stressi, ärevuse, ärevushäirega, ärevuse somatisatsiooniga vms.
Üldiselt tuleb vanuse tõustes kaebusi ainult juurde, noorena oleks kasulik nautida elu ja rõõmustada.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt- Maarjamäelt.