Yarina ja peavalud 24.05.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Hakkasin Yarina pille kasutama umbes kaks aastat tagasi. Eelmise aasta sügisest saadik on mind vaevama hakanud peavalud (neuroloogi juurde alles lähen). Kas ma peaksin nende pillide söömise lõpetama? Milliseid teisi pille ma kasutada võin? Olen ka ülekaaluline (umbes 30 kg). Enne Yarina kasutamist kasutasin Regulone ja nendega selliseid kaebusi ei olnud.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kombineeritud pillid (Yarina, Regulon jt), mis sisaldavad östrogeenset ja gestageenset komponenti, ei sobi ülekaalulisuse korral. Põhjuseks on asjaolu, et kombineeritud pillid tõstavad tromboosi riski ülekaalulistel naistel, samuti võivad pillid harva olla ka peavalude vallandajaks. Antud juhul sobivad pillidest vaid minipillid, mis sisaldavad ühte hormooni-gestageeni. Minipille võetakse pidevalt, ilma pausita, kindlal kellaajal (pilli võtmine ei tohi hilinenda üle 12 tunnii). Erinevalt kombineeritud pillidest ei taga minipillid väga regulaarset tsüklit, aeg-ajalt võib esineda ebakorrapäraseid veritsusi. Millise intervalliga hakkavad olema igakuised veristused, on väga individuaalne. Soovitan katkestada Yarina võtmine ja minna üle minipillidele või kaaluda teisi rasestumisvastaseid vahendeid (kondoom, spiraal).
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seemen