Kas põiepõletik, emakakaelapõletik või midagi muud? 31.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu küsimus tuleb päris pikk- alustan täiesti algusest. 2009. aasta septembris tundsin metsikut alaseljavalu- elan väikeses linnas, arsti ootejärjekorrad pikad, ei jäänud muud üle kui kiirabisse pöörduda. Tehti uriinianalüüs, ultraheli, günekoloogiline läbivaatus, testid, günekoloogiline uh. Öeldi, et kõik on korras. Valu taandus. Aprillis-mais 2010 ärkasin öösel kipituse peale tupes, arvasin, et tegemist pärmseenega, mingi toidu söömisest. Oli sügelus ja pidev pissihäda tunne. Ma ei võtnud mitte midagi ette, enne kui asi läks päris hulluks-pissisin verd (see oli umbes nädal hiljem). Läksin perearsti juurde- selgus, et äge põiepõletik. Sain AB. Ravi möödudes oli olukord parem, kuid 2 nädala pärast algas asi uuesti. Seekord olin targem, lasin kohe AB kirjutada. Ravisin, ägedad sümptomid kadusid, kuid mingi pakitsus ja natuke tihedam pissimine väikestes kogustes jäi alles. Leppisin olukorraga, jõin põieteesid jne.
Nüüd septemris 2010 käisin igaks juhks günekoloogi kontrollis. Tehti ka PAP-test, mis tehti ka aasta tagasi sügisel, kui öeldi, et kõik on korras. PAP-testi tulemus oli PAPII ja arst määras tupeoovulid. Et siis emakakaela põletik, nagu ma aru sain. Kusjuures kui küsisin, mis oli PAP test aasta tagasi, septembris 2009, selgus, et ka siis oli tulemus PAPII, kuid siis ei määratud mingit ravi ja öeldi, et kõik on korras. Mulle on arusaamatu, miks juba siis ravi ei määratud.
Küsisin seekord arstilt, mis seda emakakaela põletikku põhjustab- ma ei saanudki selget vastust-ta ütles, et analüüs seda ei näita, aga näitab, et on põletik. Ja et ka vaatlusel on emakakael punane ja veritseb natukene.
Tegin nüüd siis selle tupeoovuli ravi ära. Lõpetasin 5 päeva tagasi-ei saanud ise küll mingitest muudatustest aru. Kuni tänaseni, mil ärkasin hommikul vara pissihäda peale-mis minu puhul on ebatavaline. Uriini kogus oli väike, peale vetsus käimist tundsin pakitsust ja torkeid alakõhus.
Mis see nüüd siis on jälle? Olgu öeldud, et suguhaigustele-klamüüdiale, ureaplasmoosile ja tupepõletikule on proovid tehtud- need olid korras. Eile olude sunnil pidin peaaegu terve päeva pissihäda kinni hoidma- kas see võis põletiku vallandada? Aga see ei ole ju normaalne. Samuti ei ravitud mu partnerit- sain ainult mina tupeoovulid, peale ravi lõppemist, järgmisel päeval olime vahekorras. Arst ütles, et partneri ravimine ei ole vajalik. Olen juba tõeliselt mures-mis minuga toimub?
Olen ühe korra, kui mul oli kipitus ja pakitsus ja ebamugavustunne, andnud ka perearstile uriiniproovi-proov oli täiesti korras.
Olen Teile vastuse eest väga tänulik, kuigi saan aru, et minu jutt on segane ja Te ei saa kirja teel diagnoosi panna, kuid ehk on Teil mõned mõtted, mida peaksin edasi tegema?
P.S. tunnen, et kas uriinil või millelgi on imelik lõhn juures. Kui ma võtan tupest voolust, siis see nagu ei lõhna nii. Aga midagi kuskil nagu lõhnab-kas siis uriin või ma ei tea mis asi :S
P.s. oma partneriga olen koos olnud 8 aastat-küll aga elasime eelmisel suvel 2 kuud lahus,kus mõlemil oli vahekord teise inimesega.Meest ei ole suguhaigustele kontrollitud, minul kõik ok.Mees ka ei kaeba mitte millegi üle.

Lugupidamisega,
murelik noor naine,4 aastase lapse ema

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen kirjast, et olete 28-aastane. Sümptomi nimetus on düsuuria-ebamugavus urineerimisel. Edasi tuleb välistada sugulisel teel levivad haigused, sageli tuleb analüüse võtta korduvalt urogenitaalsele klamüdioosile, gonorröale ja Mycoplasma genitaliumile. Kaebuste kordumisel teil peale vahekorda peab ka partner pöörduma veneroloogile-suguhaiguste eriarstile või androloloogile-meestearstile. Välistada tuleks vulviit-tupeesiku ja häbemepõletik, uretriit-ureetra kanali põletik, tupe (seen-)põletikud jm.
Rohke vedeliku tarbimine on kasuks düsuuriliste probleemide lahendamisel. Perearst saab kontrollida nii uriini kui ka uriini külvi.
Soovitused:
-ostke apteegi käsimüügist intiimpesuvahend, mida ei peaks kasutama liiga sageli, üle 2x päevas;
-kasutage Klotrimasool kreemi vähemalt 2x päevas peale pesemist kuni kaebuste kadumiseni:
-enne vahekorda kasutage libesteid-lubrikante, peale vahekorda määrige Klotrimasool kreemi;
-kasutage vahekorra ajal mõni aeg kondoomi, jälgige, kas ka siis ägenevad kaebused;
-broneerige partnerile aeg veneroloogile;
-tarvitage rohkelt, ~2,5 l vedelikku ööpäevas: n.vesi, morss, neeru-ja põietee jm.
Vastus PAP II on suguelu elavale naisele normaalne. Emaka kaela põletik tekib emaka kaela haavandile, mis nimetatud kaebusi ei põhjusta. Erosioonidega patsientidele on väga soovitav vaktsineerimine.
Kui kaebused nädalaga ei möödu, peaksite uuesti pöörduma naistearstile teiseseks nõustamiseks.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt