Lühenenud päevad 16.03.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Päevad on viimastel kuudel jäänud lühikeseks. Nii oli ka eelmine kuu ja see kuu. Esimene ja teine päev olid rohkema verega, kolmandal määris ning neljandal ei olnud midagi. Varasemalt on olnud mensese pikkus 5päeva. Detsembris jäid esimest korda ära päevad ning algasid jaanuris, vahe tuli46 päeva. Veebruaris leiti munasarjatsüst, mis kadus ise ja arsti sõnul oli kõik korras. Varasemalt tsüstidega probleemi ei ole olnud. Ligikaudu aastaaega ei ole kasutanud rasedust välistavaid meetoteid (kondoomid vmt). Pillide võtmise lõpetasin ~ 5aastat tagasi. Rasedustesti ei ole teinud, kuna päevad siiski algasid ei leidnud sellel mõtet. Günekoloogil käisin 6päeva enne päevade algust ning seal pandi kirja, et endomeetrium 0,9cm. Kas selline number on OK?
Millest võib tuleneda selline päevade pikkuse lühenemine? Kas see mõjutab ka rasestumist?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil endomeetrium enne mensest 0.9, siis see on liiga õhuke tsükli II faasi jaoks. Sellest ka vähese verega menstruatsioonid . Juhul kui soovite rasestuda, soovitaks teha hormoonuuringud ja täpsusta eelkõige II faasi hormooni(kollaskeha) ja vajadusel teha ravi. Muidugi ühekordne endomeetriumi mõõtmine ka ei ole lõplik. Igal juhu pöörduge sellel probleemiga günekoloogi poole.
DRKadastik