Munasarjatsüst ja nuvaring 19.03.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus selline, et mul on neli aastat endomtrioosne munasarjatsüst ja viimased paar aastat kasutan nuvaringi. Tsüst ise mulle suurt valu siiamaani teinud veel ei ole aga paar viimast tsüklit enne päevi hakkab pruunikat voolust tulema ja kõht valutab õrnalt ja vasakule poole kus tsüst on lööb ka teravaid hetkelisi teravaid pisteid kõhtu. Päevad käivad muidu normaalselt ja sellega probleeme pole olnud. Mulle teebki natuke muret see õrn valu nädal enne päevi ja see määrimine. Kas hormonaalse vahendi kasutuse puhul on see normaalne? Tsüst ise mul ära ei kao, seda ütlesid ka kaks arsti ja et abi võib saada hormonaalsest vahendist või operatsioonist. Seepärast ka nuvaring aga kahjuks pole see veel aidanud. Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Endometrioidse munasarja tsüsti puhul on ravitaktikaid kaks: kas kirurgiline ravi tsüsti eemaldamisega või konservatiivne ravi ( dienogest või erinevad hormonaalsed rasestumisvastased preparaadid). Ravitaktika valik sõltub eelkõige tsüsti suurusest ja subjektiivsetest kaebustest. Kuna Teil on viimastel kuudel tekkinud kaebused ( veritsus ja valu enne menstruatsiooni), siis kindlasti soovitan edaspidise ravi osas konsulteerida oma arstiga. Vajalik on täpsustada ultraheli uuringul tsüsti mõõtmed. Väide, et endometrioidse tsüsti mõõtmed ravile vaatamata ei vähene, ei pea paika. Hormonaalse raviga on võimalik tsüsti mõõtmete vähenemine ja ka tsüsti täielik taandumine. Endometrioosi medikamentoosses ravis on kõige efektiivsem dienogest ( "Visannette"). Selle ravimiga õnnestub tsüsti mõõtmeid vähedada, peatada veritsused ja valu. Kas jätkata hormonaalset ravi (alustada Nuvaringi asemel dienogestiga) või on vajalik kirurgiline ravi, seda saab juba otsustada peale läbivaatust ja ultraheli uuringut.