Emakaverajooks ja puhastus 15.04.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 44 a. naine. Viimased 3 aastat olnud mens. ebakorrapärane,15-43 päevani.Kaks viinast mensest alanud väga suurte valudega ning 2.apr. alanud järgi sattusin puhastusele. Arstile tegi muret, et emakakael avanenud ca 3cm. Ultraheli viimati tehtud nov. 2005, on 2sõlme ,mis stabiilses seisus.PAp test 14.03.06-negatiivne. Praegu ikka hele verine voolus. Küsimused : 1)Miks emakakael avanenud nii palju 2) Kaua kestab voolus peale puhastust? Olen üsna muretseja tüüp aga tegemist ju minu tervisaga. TÄNAN !

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
vererohke ja valuliku menstruatsiooni põhjuseks on sageli emakamüoom, kuid põhjusi võib olla ka teisi. Kuna Teile tehti emakaõõne prooviabrasioon, siis sellega seoses peaks tulema ka vastus emaka limaskesta seisundi kohta. Emaka limaskesta hüperplaasia on premenopausis sagedane vererohkete menstruatsioonide ja ebakorrapäraste verejooksude põhjuseks. Emaka limaskesta hüperplaasiat(paksenemist) põhjustavad hormonaalsed muutused sellisel vanuse perioodil. Prooviabrasiooni vastusest sõltub, kas Te vajate edaspidi hormoonravi. Vähene veritsus peale abrasiooni kestab tavaliselt nädal aega, kuid võib kesta ka kuni 2 nädalat. Miks emakakael oli hakanud avanema,on raske kommenteerida, tavaliselt põhjustab emakakaela avanemist sündima hakkav müoomisõlm. Kahjuks ei selgu, kui suured on sõlmed ja millise asetsusega. Nii sellest kui prooviabrasiooni vastusest sõltub edasine ravitaktika.