emakakael 24.02.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Aasta tagasi sünnitasin teise lapse ja sünnitusjärgsele kontrolli minnes avastati emakakaelas muutused.Kolposkoopiline leid ütles,et on esimese astme düsplaasia.Tegin igaks juhuks ka HTV analüüsi ja sealt tuli positiivbe vastus koos kõrge riskigruppiga 16.Kolme kuu möödudes tegi arst uue kolposkoopia ja võttis koeproovi.Vaatlusel ütles ta küll,et muutus on väga pindmine kuna happe reageeris väga vähe ja ala on väike osa emakakaelast,muu kude on kena ja korras aga nüüdne vastus oli keskmise astme düsplaasia ja nüüd teeb arst operatsiooni emakakaelale.Kas te oskate öelda kas selle operatsiooni järgselt saab minu emakakael korda ja sinna ei tekki siis vähki või on see lihtsalt lühiajaline abi .Kas on võimalik,et emakakaelal on väike ala aga emakas sees on vähk siiski välja arenenud?Kas üldse on emakakaela vähi eelsest seisundist võimalik terveks saada ?Olen 38 aastane.Ette Teid tänades.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Ilmselt tehti Teile ikka HPV analüüs.Tuhandest HPV suure riski tüüpi viirusega nakatanud naisest tekib emakakaelavähk ainult ühel.Organismi immuunsüsteem suudab viiruse hävitada ühe või mitme aastaga.Kuid mitte alati.Organismi aastateks püsima jäänud viirus võib tekitada vähkkasvaja. Edu soovides,Maie Väli