polüübi kahtlus 24.02.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
käisin naistearsti juures ja kontrolli käigus ütles arst, et mul tundub olevat emaka polüüp, aga kindel ta polnud. Uuris, kas mingeid sümptomeid on mul, ntks nagu rohke verejooks päevade ajal vms, aga need mul puuduvad. Siis ütles, kui midagi segama hakkab, siis tagasi pőőrduksin. Ise natuke emaka polüüpide kohta uurides leidsin, et kahtluse korral tuleb alati lisauuringud teha, sest polüüp tuleb eemaldada ka siis kui sümptomeid ei anna, kuigi need enamasti healoomulised, võib ette tulla ka pahaloomulisi ja nüüd ei anna süda enam rahu, kuna midagi ta seal nägi. Kas peaksin nüüd ootama, mida on väga raske teha või palun mingit lisauuringut, et kindlaks teha, millega tegu?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 28-aastane.
Kuna kaebused puuduvad ja olete noor, siis kiiret ei ole ja võib rahulikult seisundit jälgida, mitte kohe kirurgiliselt -traumaatiliselt ja ressursikulukalt sekkuda, mida sageli tehakse patsiendi omal soovil tasulised teenusena.
1) kaebuste puhul oleks arukas korrata intravaginaalne ultraheliuuring kohe peale menstruatsiooni teise arsti juures, teisene arvamus oleks oluline;
2) korrata peale menstruatsiooni kliiniline veri ja ferritiin pereõel või perearstil;
kui need on korras, siis ei ole mingit põhjust kalliks uuringuks narkoosis, nii noortel pole me kohanud endomeetriumi vähki.
Aneemia ja kindla endomeetriumi polüübi leiu korral on valik (uuringu)meetod narkoosis hüsteroskoopia biopsiaga või polüübi eemaldamisega, mis enamasti on healoomulised, probleeme on üleminekueas.
Seni märkige iga menstruatsiooni 1. päev ja lugege menstruaaltsüklite pikkused.
See kehtib juhul, kui te ei tarvita antibeebipille, EVRA plaastreid või NuvaRingi vm, siis on kõik teistmoodi: kalendrisse märkige 7-ravimitevaba päeva ja öelge igale arstile, et tarvitate KHK kombineeritud hormonaalset kontratseptsiooni. Sageli unustavad patsiendid seda öelda ja siis on kõik tulemused valed.
Kui soovite teisest nõustamist, siis broneerige aeg online teel kodulehe kaudu naistearst.ee või minu töömeili kaudu glitter@naistearst.ee või telefoni 6014331 teel, vajalik isikukood.
Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses