Hüsteroskoopial polüüpi ei leitud 15.03.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 36.a. naine, sünnitusi ega aborte ei ole olnud, ei ole põdenud varem mingeid günekoloogilisi haigusi, ei ole olnud soovi rasestuda, rasestumisvastane vahend kondoom viimased 5 aastat, varem võtnud antibeebipille aga mitte kogu aeg. 22.01 günekoloogi korralisel visiidi (menstraaltsükli 16. päeval)l avastati ultraheliga polüübi kahtlus, muid sümptomeid ei olnud (menstruaaltsükkel 25 päeva, menstruatsioonid on normaalsed, paar korda aastas on esimesel kahel päeval süda väga paha ja nõrkus, aga olen pidanud seda normaalseks). 19.02 (tsükli 13. päeval) toimus täiendav uuring kui lasti vedelikku emakasse, uh-ga leidis polüübi diagnoos kinnitust, suunati hüsteroskoopia operatsioonile, uh pildilt oli näha polüübi taoline moodustis nn jalal seisva tilga kujuga, mõõtmeteks andis uh uuring u 1x1cm (kahjuks pildid võeti opile minnes ära). 15.03 (tsükli 11. päeval) toimus narkoosis hüsteroskoopia, mille käigus polüüpi ei leitud. Operatsiooni kirjeldus: “Funduses väike kitsas ettevõlvumus - väike vahesein. Endomeetrium kohev. Munajuh suistikud visualiseeritavad, selget polüüpi ei esine. Tagantseinalt võetud hüsteroskoobi linguga endomeetriumi biopsiad. Vedelikukadu 50ml, protseduur vahetute tüsistusteta.” Mida sellest diagnoosist arvata? Kas peaksin laskma end igaks juhuks mõnel teisel arsti vaadata? Kas selline hüsteroskoopia tulemus on tavaline? Analüüsid küll võeti biopsiaks, aga ma ei saa aru miks ja milleks ja kas on mõne teise diagnoosi kahtlus ning mille järgi otsustati, millisest kohast analüüsid võtta. Mulle on lihtsalt oluline aru saada, mida oleks tark edasi teha, kas oleks soovitav ise proaktiivselt edasi tegutseda, et veenduda, et diagnoos oli korrektne ja polüüpi vms ei ole. Mulle luges vaid õde ette operatsiooni tulemused, arstiga rääkida polnud võimalik. Ma tahan aru saada, kas võin jääda passiivseks kui ka biopsia tulemused on korras või oleks tark igaks juhuks olukorrale teine arvamus võtta arvestades riske. Tänan!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Ütlen kohe, hea, et kõik oli korras, ei pea midagi tegema ega hetkel edasi uurima. On teada, et tasulistel vastuvõttudel uuritakse patsiente rohkem, vahel ka profülaktiliselt.
Uuringud oleksid vajalikud, kui oleksid vererohked menstruatsioonid. Nende kinnituseks ja aneemia välistamiseks oleks vajalik peale menstruatsiooni hemoglobiini analüüs ja ferritiini analüüs. Kui need on korras, siis operatiivsed eriuuringud ei ole reeglina vajalikud. Suitsetajatel on hemoglobiini näidud valepositiivselt kõrged, nendel on kindlasti kinnituseks vajalik aneemia marker ferritiin.
Kuna olete sünnitamata naine, sii on võimalik, et arstid püüdsid ennetada mitterasestumist, mida teatud juhtudel võivad polüübid põhjustada.
Vastan eraldi lisatud küsimustele:
1) diagnoos on tavapärane operatsiooni kirjeldus
2) ei pea laskma end mõned teisel arstil vaadata, kui kaebusi ei ole
3) selline hüsteroskoopia tulemus on tavaline ja sõltub m tsükli päevast
4) analüüsid võetakse kahtlusalustest kohtadest, biopsiaga välistatkse endomeetriumi pahaloomulisuse kahtlus
5) ükski diagnoos ei ole 100%, sest on ju võetud mõned kohad uuringuteks, aga rohkem ei olnudki vaja
6) ei selgu, milliseid riske mõtlete: vastab tõele, kui kunagi soovite sünnitada, siis viljatu paarisuhte ennetamiseks on kontrollitud emaka õõs, emaka limaskest, munajuhade alguskohad jms

Rahu säilitamiseks oleks arukas end vaktsineerida HPV kõrgete riskide vastu mitmete vähkide ennetamiseks ja ikka plaanida rasestumist, need otsused tõstaksid elukvaliteeti.
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf

Soovitan peale menstruatsiooni teha omal soovil uuringud synlab.ee: kliiniline veri, ferritiin ja viljakushoromoon AMH Anti-Müller-hormoon.
https://synlab.ee/patsiendile/verevotukohad/
3 analüüsi on kõigile tasuta https://synlab.ee/tasuta-testimine-ja-noustamine/ Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid, tasulise* teenusena saab vajadusel end testida mitmete teiste probleemide osas.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid