Polütsüstiliste munasarjade sündroom 14.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin natukene nõu antud teemal- nimelt siis polütsüstiliste munasarjade sündroomi kohta.

Mul diagnoositi naistearsti poolt kolmveerand aastat tagasi ultraheli ning paljude väliste sümptomitega polütsüstiliste munasarjade sündroom. (Ultrahelil siis munasarjade ümber "pärlikee", päevad ilma pillideta regulaarselt ei ole kunagi käinud, ülekaal, liigne karvakasv, eelnevatel aastatel äge akne, hetkel vähenenud akne ravimitega, meeleolu kõikumised). Määrati pillid, mida ma võtsin 4 kuud, kuid loobusin 1,5 kuud tagasi kõrvalmõjude tõttu. Ning ma isiklikult ei soovi pille enam võtta ka.

Viimasel ajal on aga probleemiks tõusnud kehakaalu tõusmine. Kuna juba teismelise east saati on mul kehakaaluga probleeme, siis jälgin seda pidevalt, kuid nüüd tõuseb see vaikselt isegi siis, kui ma jälgin mida söön ning ka liigun iga päev energia kulutamiseks. Jääb juba selline tunne, et selleks, et kehakaalu vähendada, ei tohiks ma üldse enam midagi süüa.
Samuti lugesin insuliini resistentsusest, mis antud seisundiga kaasneb, ning sooviks teada, kuidas seda kindlaks tehakse? Nimelt kui ma söön väga süsivesikuterikkaid toite, siis mul hakkab tihti paha ja kõhus on raske tunne. Tihti kaasneb ka sellega südame pekslemine.
Märgin ära siis, et olen 21a 160cm ning kaalun hetkel 69kg, eelmisel suvel 62 (alla 60kg ei ole kunagi kaalu saanud täiskasvanuna).

Ning viimaseks, kas minu seisukorras oleks mõeldav Metformiini kasutamine? Lugesin Briti foorumitest, et mitmed on sellest abi saanud antud olukorras. Kas Metfromiini saab välja kirjutada perearst või peab selleks eriarsti vastuvõtule minema?

Ma eelistaks ise ka vastuvõttu, kuid Teie järjekorrad on TÜ Kliinikumis pikad ning erakliinikusse ei ole mul hetkel võimalik tulla. Loodan, et saate mind veidi kirja teel aidata.

Suured tänud juba ette.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Polütsüstiliste munasarjadega kaasnev haihuspilt varieerub suuresti.Umbes kolmandik patsientidest on ülekaalulised .Tüüpilised sümptoomid on pikenenud menstruaaltsükkel,hirsutism ja viljatus.Tähtsamad laboratoorsed analüüsid on vereseerumi testosteroon,LH,FSH,PRL,SHBG,ja insuliin. SHBG sisaldus on väike,eriti ülekaalulistel patsientidel.See on tingitud hüperinsulineemiast ja hüperandrogenismist,sest mõlemad vähendavad SHBG produktsiooni maksas.Ülekaalulistel polütsüstiliste munasarjadega patsientidel on iseloomulik kasvanud insuliini ja kahanenud SHBG sisaldus.Metformiinravi olen ise kasutanud PCOSi raviks ligi 10 aastat ja tulemused on head.Ma eelistaksin siiski Teile eelnevalt uuringud teha.Helistage mulle kas teisipäeval või neljapäeval kella 13-14 vahel.Mõnikord on nädala alguses tekkinud üksikud vabad kohad ja saan Teid kiiremini aidata.Edu soovides,Maie Väli
Telefoni numder 7 319 267