Intiimpiirkonna sünnimärk, naha sügelemine 29.04.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Sünnitasin 8 kuud tagasi oma teise lapse ja peale sünnitust panin tähele, et intiimpiirkonnas (suured häbememokad vist...) oli üks sünnimärk muutunud punnitavaks. Tundub, et praeguseks on see veidi suurenenud ja selle kõrvale on tekkinud veel üks pisike nahast kõrgem sünnimärk. Peale sünnitusi on mul üldse palju sünnimärke juurde tulnud, sh ka intiimpiirkonda. Nahaarstile sain aja alles juuni algusesse...
Kolm nädalat tagasi hakkas intiimpiirkonnas (nendest sünnimärkidest küll kõrgemal, nii et vast ei ole asi seotud...?) üks konkreetne koht sügelema. Alguses arvasin, et võib-olla karvad ajavad kihelema, sest sünnimärgi tõttu ei saa sealt korralikult raseerida või on asi aluspesus, aga sügeles üks väga konkreetne koht (sisemiste häbememokkade välimine külg) ja asi läks ikka väga piinavaks, siis ühel päeval avastasin, et seal on nagu ülejäänud nahast veidi teise tooniga laigukesed ja vist ka mingi kõvem nahariba... Panin ka naistearstile aja, aga selle sain alles juuni keskele... Mure on suur, sest ma ei kujuta ette, millega on tegu. Kas on põhjust pöörduda erakorralisse ja millise eriala arsti juurde? Suguhaigust ei tahaks uskuda, sest olen olnud ainult oma mehega juba 5 aastat ja olen temast ka üsna kindel, et tal kõrvalhüppeid pole olnud. Mehel mingeid sümptomeid ei ole. PAP test oli kaks aastat tagasi korras.

Ette tänades!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
...peale sünnitust panin tähele, et intiimpiirkonnas (suured häbememokad vist...) oli üks sünnimärk muutunud punnitavaks...
Vastus: Raseduse ajal on ema organismis rohkelt kasvamist soodustavaid hormoone (võib-olla panite isegi tähele, et nt juuksed ja küüned kasvasid raseduse ajal kiiremini). Samad hormoonid mõjutavad ka naharakkude kasvu ja sünnimärgid võivad suuremaks muutuda. Siiski igasugune muutus sünnimärgis on natuke alarmeeriv ja nõuab arstipoolset üle vaatamist.

...sügeles üks väga konkreetne koht (sisemiste häbememokkade välimine külg) ja asi läks ikka väga piinavaks, siis ühel päeval avastasin, et seal on nagu ülejäänud nahast veidi teise tooniga laigukesed ja vist ka mingi kõvem nahariba...
Vastus: Kuna ma pole antud sügelevat piirkonda näinud, siis loomulikult ei saa 100%-liselt diagnoosi püstitada, aga antud piirkonnas sagedased sügeluse põhjustajad võivad olla pärmseen (sellisel juhul peaks klotrimazoolist abi olema), aga ka ärritustdermatiit või ka veidi harvemini esinev haigus nimega sklerootiline lihhen. Oleks vajalik, et naistearst või nahaarst selle piirkonna üle vaataks. Kuna ootjärjekord on pikk, siis tasub ka usaldada oma perearsti, kes vaataks probleemi esmaselt üle ja määraks ravi või suunaks Teid vajadusel edasi.

Lugupidamisega,
Kristi Abram