eesnäärme op.-i-järgselt? 22.07.05 / Meestearst

Külastaja küsib:

Minu vanus on 56. Paar-kolm aastat tagasi tekkisid imelikud vaevused - urineerimisvajaduse tekkega kaasnes mõnikord (nt. saunas või mujal, kus ei olnud võimalik hädast viivitamatult vabaneda) äkiline tugev valuhoog kas vasakul või paremal pool alakehas, mis silme eest kuni pooleks tunniks mustaks võttis. Tänavu talvel jõudsin lõpuks uroloogi ette, kes leidis vasakult poolt songa ja diagnoosis lisaks ka eesnäärme mõningase suurenemise ja selle põletiku. Kolm kuud tagasi tehti mulle üheaegselt nii songa kui ka eesnäärme op. Vahetult enne op.-i tegin läbi antibiootikumiravi.
Op-i-järgne taastumine on läinud aeglaselt, kuna pärast op.-i leiti stafülokoki-põletik ja neelasin veel ~ kuu aega antibioootikume. Haigusleht lõpetati ~2 kuud pärast op.-i ära ja jätkuvate ootamatute püksimärgamiste tõttu tuli hakata tööl käima hügieenisidemeid kasutades. Mingit järelravi ei määratud. Tänavuselt Maamessilt leidsin ühe eesti proviisori poolt 17 ürdist koostatud segu ravimteeks prostatiidi korral. Olen seda kuu aega pruukinud. Ei tea kas ravimtee mõjul, või selle mõjusse uskumise väel, või lihtsalt op.-ijärgse loomuliku taastumisega on enesetunne vähehaaval siiski paranenud, kuigi väikeste ootamatute püksimärgamiste vastu pean jätkuvalt hügieenisidemeid edasi kasutama.
Op.-i järel hoiatas arst, et füüsilise tööga ja seksiga tuleb ettevaatlik olla. Jäi ebaselgeks - kui kaua ja kui ettevaatlik peab olema. Füüsilise tööga tegin ilmselt küll endale liiga, kuid arsti teist hoiatust järgides olen kogu op.-i-järgse aja (nüüdseks - kolm kuud) "paastunud" ja naisest eemale hoidunud. Tahaks juba paastu lõpetada. Kuna enesetunne näitab, et op.-ist tasapisi paranen, siis kontrollisin hiljuti ettevaatlikult enda op.-i-järgset sex-seisundit (ilma partnerita). Akti lõpp tegi eesnäärmele valu ja ehmatas see, et ejakulatsiooni enam üldse ei tekkinudki. Valulikkus sunnib arsti hoiatust järgides edasi paastuma.
Milles asi? Kas op.-il lõigati midagi, või liiga palju, ära? Kas op.-i-eelne seisund on veel mingil määral taastatav või lasksin ühe olulisema osa oma "elurõõmudest" op.-il välja lõigata?
Kui kaua peaksin veel edasi "paastuma"? Mida veel järelraviks soovitate?
Millest peaksin edaspidi hoiduma või kuidas peaksin eluviisid seadma?
Kas peaksin selle haiguse suhtes oma tervist edaspidi regulaarselt ja perioodiliselt kontrollima või
võin loota, et selle ühe op.-iga on eesnäärmega seotud tervisemured murtud?
Loodan Teie nõuannetele ja soovitustele ning tänan Teid ette.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esmalt pean ütlema, et kõik need küsimused oleks kõige tulusam esitada teid opereerinud uroloogile - õieti peaksid need teemad olema käsitletud juba enne oppi. Siiski püüan vastata.
Operatsioonijärgset paranemist on arvatavasti seganud peaasjalikult just kaasuv eesnäärme põletik. Kui siiski on juba opp tehtud, siis tuleb siin leida võimalusi põletiku kontrolli all hoidmiseks. Maarohud on siin head - eriti väikeseõieline pajulill. Oma prostatiiti põdevatele patsientidele olen soovitanud Prostamiini tablette, mis erinevalt laialt reklaamitud preparaadist sisaldavad ka eesnäärme funktsioneerimist parandavaid aineid.
Pidamatuse hood on seotud põletiku ja põie ärritusega. Kui mure suur, siis on selle probleemi lahendamiseks olemas väga tõhusad tabletid (siiski suhteliselt kallid). Kindlasti annab siin ka aeg leevendust.
Seksuaalpoole pealt esineb teil selle operatsiooni puhul reeglipäraselt tekkiv retrograadne seemnepurse - kuna eesnääre osaliselt puudub, siis ei suunata spermat enam mitte väljapoole vaid see satub hoopis põide. Kui just last ei soovi, siis ei tasu sellest probleemi teha - näib et kõik muu erektsioon ja orgasmivõime on korras. Esimeste seemnepursete valulikkus on samuti loomulik nähe ja taandub tavaliselt mõne seksuaalakti järel.
Arvatavalt tehti teile operatsioon kusiti kaudu. Seda tüüpi opi käigus ei eemaldata kogu eesnäärme kudet - seetõttu peaksite kindlasti ka edaspidi käima kord aastas perearsti, meestearsti või uroloogi juures eesnäärme kontrollis. Sellise kontrolli ajal peaks arst tegema eesnäärme kontrolli sõrmega ja PSA testi.
Edu soovides
Margus Punab

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

luuvalu vasakus käes.

Kas see luuvalu ei ole eesnäärmest tingitud.?
põen kroonilist eesnäärme põletikku.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Eesnääre on käest väga kaugel ja vaevalt, siis miskit seost on. Vähemalt juhul, kui teil enne ravi määramist vajalikud eesnäärme uuringud ära tehti.

Loe edasi

Põis ei tühjene täielikult

Olen viimasel ajal märganud, et pärast urineerimist (vahest) tulevad "tilgad" püksi.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Soovitan siis oma eesnäärme seisund korrektselt üle kontrollida. Minimaalselt vajalikud on ultraheliuuring ja eesnäärme sekreedi analüüs põletiku välistamiseks.

Loe edasi

Ultraheli uuring

Tere!

Kas järgneva uuringu tulemuse põhjal on võimalik hinnata eesnäärme/suguteede kahjustust? On diagnoositud eesnäärme põletik ja viljakuse langus.

Eesnäärme UH. maht - 19,1 ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Eesnäärme kahjustust on võimalik hinnata uuringute kompleksiga kuhu kuuluvad kaebuste analüüs, eesnäärme kontroll sõrmega, eesnäärmesekreedi ja (või) sperma analüüs, ultraheliuuring. Antud uuringus selgub, ...

Loe edasi

Eesnäärme sekreedi analüüs

Tere

Seoses sellega, et öösiti ajab tualetis käima, andsin eesnäärme analüüsid, kuna arstini kaua veel aega, sooviks teada, mida see analüüs tähendab.
Nickeli test. Abst.4 päeva. DRE: ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tundub, et esitatud andmed on ikkagi poolikud. Peaks olema veel tsütoloogiline analüüs ümarrakkude kohta ja kindlasti ka masaazijärgse kuse analüüs. Siiski tundub, et siin ägedat põletikku ei ole. Kui ...

Loe edasi

Eesnäärme ravimassaaž ja enneaegne ejakulatsioon

Milles seisneb eesnäärme ravimassaaž ja kuidas seda tehakse-kas ise kodus saab?...Kas enneaegset ejakulatsiooni pidurdavat ravimit saab vabalt osta?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Eesnäärme massaaz kuulub prostatiidi raviskeemi juhtudel, kus regulaarne seksuaalelu puudub või ei toimu muul põhjusel piisavat eesnäärme tühjenemist. Varast seemnepurset on tõesti võimalik ravimitega ...

Loe edasi

eesnäärme nahk

Vahel, kui ma duši all olles eesnäärme peeniselt eemaldan ja eesnäärme alumist osa sooja veega loputan, ei taha eesnääre korralikult üle peenise tagasi minna. Aga see ei ole kogu aeg nii.
Vanust ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Eesnaha (mitte eesnäärme) alust pinda peaks teie vanuses pesema iga päev! Tegemist on normaalse eakohase eesnaha suhtelise kitsusega, mis normaalse hügieeni puhul vasti ära kaob.
Edu soovides
Loe edasi

Iiveldus eesnäärme põletikuga???

Tervist
Küsimus selline, kas eesnäärme põletiku sümptomina võib esineda ka iiveldus?
Paremat

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Ei usu.
MP

Loe edasi

Eesnäärme põletiku ravi

Tere Dr. Punab

kas eesnäärme põletikku on võimalik välja ravida lihtsalt soojemasse kliimasse minnes mõneks ajaks?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Välja ravida vaevalt, aga leevendada ja uusi ägenemisi ennetada saab sedaviisi küll.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

eesnäärme põletik

Tere

Kas on võimalik eesnäärme põletikuga kaasnevaid selja- ja muid valusid valuvaigistitega leevendada?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Miks te oma haigust ei ravi? Valuvaigistite asemel soovitaksin kasutada põletikuvastaseid, aspiriini gruppi kuuluvaid vavimeid.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

eesnäärme põletik?

Mõni päev ajab väga tihti pissile, isegi siis, kui palju ei joo, ja pärast urineerimist tuleb tavalisest rohkem n.ö. tilku järele. Samas mõni päev on kõik täiesti korras. Käisin perearsti juures ja uriiniproov ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Uriini analüüs eesnäärme põletikku ei näita. Eesnäärme põletikku saab diagnoosida sperma analüüsi või eesnäärme massaazi järgse sekreedi analüüsil. Eesnäärme tee või ka palju reklaamitud Prostamoli koht ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: