6,5-kuune beebi ei keera seljalt kõhule 02.07.21 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mure oma 6,5-kuuse beebi pärast. Beebi keerab end kõhult seljale üle vasaku õla, kuid ei keera end üldse seljalt kõhule. Üleüldiselt ei naudi kõhuli olemist. Mõned minutid on, haarab mõne mänguasja ja keerab end siis tagasi selili. Muidu laliseb ja jutustab ilusti, naeratab palju, suhtleb, annab mänguasju käest kätte, sööb ja magab ilusti. Kurtsin muret perearstile ja sain nagu külma vee kaela. Eeldasin, et küllap meid võimlema või ujuma saadetakse, aga perearst sisuliselt kahtlustas vesipead ja tegi e-konsultatsiooni neuroloogile. Pole sealt mingit vastust saanud. Olgu öeldud, et lapse peaümbermõõt on 42,5 cm, mis peaks täiesti normaalne ju olema. Perearst tugines sellele, et laps ei keera, ajukolju tundub suur ja lõge pole kinni (2×2 cm). Nii väikesel ju ei tohikski lõge kinni veel olla?! Ja beebidel tunduvadki pead suured, eriti kuna meie beebil on ka korralik juuksepahmakas peas. Minule endale tundub, et lapsel on lihtsalt vasak käsi nõrgem. Harjutusi tehes ei taha ta vasakut kätt randmest toetada, vaid toetab vasakuga küünarnukile ja paremaga lükkab end üles. Panin omaalgatuslikult aja füsioteraapiasse. Samas emasüda on nüüd mures ja kujutab igasuguseid asju ette. Oma beebit vaadates näen, et ta on igati rõõmus ja asjalik tita ja vaimselt väga arukas, isegi selili olles mõistab kui mõni mänguasi käest kukkus ja hakkab siis seda põrandalt pea juurest otsima. Beebi pöörab mõlemale küljele, aga kõhuli minna ei taha. Samas kui natukene toetan, siis läheb koheselt ka kõhuli. Seistes toetab sirgetele jalgadele, veel ei istu ega rooma. Kui abistada, siis tõmbab kõhuli olles jalad kõhu alla ja paneb need isegi taldadele nii, et lükkab kogu pepu üles. Iseseisvalt ilma utsitamata lebab matil, mängib mänguasjadega ja jutustab aktiivselt. Kas perearsti kahtlusel võib olla tõepõhi all või olen asjata mures ja suure tõenäosusega piisab füsioterapeudi abist?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Arvan, et muretsemiseks pole põhjust. Füsioterapeutilist massaazi oleks küll lapsele vaja.
Edu!
Lugupidamisega
Anu Sööt