14-kuune harjutab vale hääldusalust 30.04.17 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mind paneb muretsema minu 14-kuuse tütre lalin, kus ta kasutab vale hääldualust: susistab s-i ja põristab r-i. Kõik muud häälikud on seetõttu samuti vildakad, sest hääldusalus on vale.
Varem sellist probleemi polnud - ütles ta-ta, ti-ta, ta-te, ti-ta-te, aija-aija, siiani ütleb aitäh, aga nüüd pigem väga lõdva keelega variandis "aadäh" ja variandis "äidä". Üldse tundub, et ajab keelt kuidagi tihti suust välja lõdvalt - sellist asja ei olnud kunagi varem. Tema aitäh-sünagi tuli välja ideaalilähedaselt. Nüüd, kui ütlen "tate" (see oli ta oma sõna "tapeedi" tähistamiseks), kordab ta seda ainult ja ainult variandis dishh - susistades s-i). Kuna tema lalin oli varem n-ö õige eesti keele moodi, siis nüüd see vale hääldusalus, mida ta järjekindlalt kasutab, paneb mind muretsema. Kui varakult oleks kõige varasem aeg, kui võiks konsulteerida või saata lapse logopeedi juurde?

Kõike head!
Marika

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Kui Teile tundub, et lapse kõne-eelne areng on oluliselt muutunud ja ta ajab keelt palju suust välja, siis tuleks pöörduda laste neuroloogi vastuvõtule.
Lugupidamisega
Anu Sööt