8-kuune magas pea alaspidi 17.11.16 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma paar päeva tagasi 8-kuuseks saanud tütre pärast. Nimelt eile õhtul palusin mehel panna lapse madratsid voodisse tagasi, olin neid päeval puhastanud. Päevauned magab ta meie koduaias vankris. Laps magab toas oma voodis kolmel madratsil, neist alumised kaks on päris kõvad, pealmine pehmem. Oleme kasutanud nii mitut madratsit pärast seda, kui laps kolis reisivoodisse magama (siis on teda sealt kergem kätte saada ja teda voodisse tagasi panna, kuna ta magab kõrgemal). Võrevoodi oli meil standardsest suurusest väiksem ja laps on paras rahmeldis ja mürgeldaja, kellele jäi see voodi juba pisut kitsaks. Pidevalt jäi ka jalg tal võrede vahele kinni.
Ma ei märganud õhtul hämaras, et mees oli pannud kõik kolm madratsit peatsist veidi kaugemale, umbes 4-5 cm kaugemale. Andsin lapsele öösel kell 4 RPAd ja siis märkasin aknast paistva lume valguses, et pea on tal ülemise madratsi viimases osas, kuid kuna laps oli õhtul väga viril (selgus, et gaasid ei tahtnud alguses väljuda), siis ma ei tahtnud teda tõstes-kohendades liigutada, kuna kartsin, et ta ärkab. Teadsin, et niikuinii tahab ta varsti jälle süüa, ta sööb öö jooksul palju kordi, ja siis oleksin saanud uuesti tema pea asukohta kontrollida. Oleksin siiski pidanud teda sealt madratsi ülemisest otsast allapoole nihutama, sest kell 6 tahtis ta uuesti süüa ja märkasin ehmatusega, et laps on puha pea alaspidi! Ta pea oli langenud sinnasamasse, kus oli see 4-5 cm ruumi pluss seda soodustas ka see, et reisivoodi seinad on pehmed ja painduvad. Lapse pea oli all ja rinnakene ikka täiesti kumer... Panin ta voodi peatsist väga palju allapoole magama. Söötsin lapse ära ega suutnud enam uinuda. Avasin arvuti ja hakkasin Eesti- ja välismaist infot otsima sellise asja kohta. Pea alaspidi magamise kohta leidsin info, et see võib tekitada insulti ja kui rääkida beebide ja laste insuldist, pidavat see tihti märkamata jääma. Muidugi ta ei olnud ju jalad rippu pea alaspidi, kuid surve peale ja ajule oli ju ikkagi.
Lugesin kaks tundi ja selle ajaga oli ta juba jõudnud ennast umbes 10-15 cm voodi peatsi poole nihutada.
Uinus ta gaasivalude tõttu eile alles k 23.30, kuid hiline uinumine tema puhul pole midagi haruldast, sest päeval magab ta nagu ingel ja üsna pikalt. Ärkas lõplikult k 10.50 ja siis asusin teda jälgima. Oli päris rahulik ja naeratas mulle vastu. Tahtis voodis väga äärest kinni hoides seista, seda ta teeb nii iseseisvalt kui ka minu abiga, kuna ta ei oska veel käsi ette panna kukkudes - ei oska ennast veel tagasi alusele lasta. See seismine ja sammude tegemise üritamine on praegu tema lemmiktegevus, ehkki ta veel ei istu sirgelt, vaid alles harjutab juba kuu aega külglamangus istes olemist. Vahel ka n-ö põlvitab. Kui on istunud korraks sirgelt, on kohe maha potsatanud, sest tasakaalu pole.
Seega siis pärast ärkamist oli ta tund aega nagu tavaliselt, kuid siis teisel tunnil muutus väga virilaks ja hakkas silmi hõõruma. Kaks tundi oligi kokku üleval ja siis uinus vankris hetkega. Tavaliselt ta ikka nii unine ei ole... Võib vastu pidada kenasti peaaegu kolm tundi ärkvel olles. Kuid eile ei lasknud gaasivalud tal uinuda ja ärkvelolekut tuli viimase tegelusaja jooksul välja rekordiline 5 tundi!
Kahju, et ma ei tea täpselt, kui kaua ta niimoodi pea alaspidi magada jõudis. Igatahes toimus see ajavahemikus öösel k 4-6.
Mida Teie arvate, kas sellele võib olla tagajärjeks insult/ajukahjustus?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Jätke muretsemine! Selline pea asend 8 kuusel imikul insulti ei põhjusta.Selleks on hoopis teised põhjused,
Lugupidamisega
Anu Sööt