Gaasiroht ja d-vitamiin jekovit 21.02.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Laps saab kohe 2-kuuseks ja oleme alates 10 elupäevast hädas gaasivaludega. Viimased kuu aega on saanud valdavalt rpa (aptamili, nüüd vahetasin hipp comfort vastu). UH öeldi, et lapsel kõht gaase meeletult täis ja soovitati segu vahetada. Kaal tõuseb ilusti ja sööb isuga.

On proovitud erinevaid gaasirohte (espumisan, infacol, cuplaton, gefilus). Suurt vahet ei näe, punnitab päeva jooksul palju (kakab kord päevas, vahest 2-3päeva vahet ja siis alles). Ka peale kakamist ei teki rahulolu. Päeva jooksul on samas ka rõõmus. Suurem vaevus on öösel ja siis nutab läbi une ja punnitab. Andsin kuu probiootikume (biolatte pulber) ja siis tundus, et puuksud tulid paremini välja. See aga sai otsa ja hetkel pole andnud midagi. Lugesin, et tuleks vahetada probiootikume kui üks purk otsa saab, kas see vastab tõele?

Kiidetakse Soomes olevat Jekovit gaasirohtu, kas oskate selle kohta midagi öelda? On veebaasil. Seal lisaks ka D-vitamiin, aga veebaasil ei pidavat väga hästi imenduma. Kui laps saab rpa, kas siis anda juurde üldse D-vitamiin?

Kuna beebil ka refluks ja lühike söögitoru, siis punnitamine ajab palju toitu välja, sellepärast sooviks väga leevendust gaasidele. Masseerime jne küll ka usinalt nii palju kui laseb. Punnitamise ajal hakkab ka öökima.

Saan aru, et seedimine areneb kuid sooviks beebit aidata kui saab vähegi.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasivaluide ehk koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja. Jämesoole tekib ka gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaasid sooltesse ning et laps on veel väheliikuv, ei suuda tema kõhulihased kogunenud gaase sooltest välja suruda. Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, võrdselt nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel.
Gaasivalude ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud. Gaasivaluravimid, probiootikumid ei pruugi koolikuid oluliselt leevendada. Seepärast ei saa soovitada ühtki kindlat rohtu gaasivalude leevendamiseks. Hoidke last süles, Teie soojus lõõgastab tema kõhulihaseid. Ka soe vesi mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt, nii võib abi olla soojast vannistki. Mõnikord aitab ka lapse kõhu päripäeva masseerimine ja jalgade kõhule painutamine. Et söömisel allaneelatav õhk tuleks maost välja ega liiguks edasi sooltesse, siis tuleb toitmise ajal ja lõpus mitu korda „õhk välja lasta“, et nö krooksud välja tuleksid.
Kuigi piimasegud on rikastatud D-vitamiiniga, siis on ikkagi soovitus anda juurde D-vitamiini, sest ööpäevase D-vitamiini koguse saamiseks peaks laps sööma 1000 ml piimasegu päevas.

Lugupidamisega,
Tiia Voor