allergia ja kaltsiumipuudus 15.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere!
Minul on oma 9 kuuse poja pärast päris mitu muret. Esialgu kirjeldan tema haiguse kulgu. Nimelt 2 nädalaselt tuli lapsel nahalööve, esialgu ainult näole ja 1 kuu vanuselt oli täitunud juba terve keha. Lööve oli päris hull - punased mädased punnid (valged pead otsas) ja katsudes nahk nagu liivapaber. Alates kahe nädala vanuselt hakkas beebi saama Apovit D-vitamiini. Perearsti vastuseisule jätsime siiski selle vitamiini välja. (Tema seisukoht oli, kas allergia või rahhiit) Jätsin ka oma menüüst välja kõik lehmapiima tooted ja muud tugevad allergeenid. Saime naha enamvähem puhtaks. Tuttava kaudu saime Soomest Jekovit D-vitamiini, mida oleme ka siiani regulaarselt võtnud.
Laps saab siiani rinnapiima. Olen iga natukese aja tagant proovinud oma menüüsse sisse tuua erinevaid lehmapiimatooteid (juust, jogurt,keefir, hapukoor) Aga iga katsetus lõppeb lööbega näol ja sealt edasi hakkab tulema ka kehale. Siis minu menüü jälle puhtaks ja nahk saab enamvähem korda. Püüan hoiduda veel munast, kalast, šokolaadist ja pähklitest. Pidevalt olid meil ka kõhuprobleemid. Tugevad gaasid (4 kuuni), kõhulahtisused (roheline, limane, vahune kaka), öised gaasid kestsid kuni 8-nda kuuni.
Seega selle pika jutu kokkuvõtteks võib vist öelda, et laps on kindlasti allergiline. See, et me allergoloogi juurde pole jõudnud on kinni meie perearstis - lähitulevikus on meil kavas perearsti vahetada.
Kõige suurem mure ongi aga selles kas lapsel ja minul võib tekkida kaltsiumipuudus (meie perearst arvab, et mitte - ja ei ole soovitanud kaltsiumit juurde võtta). Proovisin aga võtta kaltcimagi - kuid minul tekkis nõgeslööve kätele (olen ka ise allergiline) Rohkem pole julgenud ise katsetada. Murelikuks teeb ka asjaolu, et lapse põlved naksuvad, eriti roomates. Kas see võib olla hoopis kiirest kasvust. Kaalu on tal 10 kg ja pikkust 76 cm. Äkki oskate teie soovitada mõnda kaltsiumi preparaati - või on mõni muu lahendus.
Laps ise sööb köögivilja/puuvilja püreesid, ja putrudest ainult riisi, sest teisi keeldub põhimõtteliselt sööma.
Teine mure on nimelt toidutagasiheide mis kestis meil 8 kuuni - peale igat söömist suured kogused. (lisa hakkas saama 5,5 kuuselt). Õhu oleme alati ilusti välja lasknud (tuleb mitu suurt krooksu alati). Nüüdseks on oksetlemised harvenenud. Kuid laps hakanud tegema "imelikke" asju. Nimelt rahulikult mängides (istuli) tundub nagu ta neelaks oma ila valesti ja HING JÄÄB KINNI. Ta läheb näost punaseks, õhk mulksub sees, välja ei tule, laps teeb imelikke piiksatusi. (selle aja peale olen ka mina juba päris paanikas - kuid püüan rahu säilitada- et laps rahuneks) Siis hakkab nutma ja alles hiljem kui ta on rahunenud tulevad suured krooksud välja. Seda juhtub umbes kord päevas. Kas on võimalik et see võib seotud olla toidutagasiheitega? Köhinud ta ei ole.
Ja kolmas mure. Kolm kuud tagasi tuli lapsel NOHU- ilma palavikuta, ravisime seda lihtsalt humeriga ja auruga. Suur nohu kadus nädalaga aga jäi sedasi korisema siiani. Ninast ei voola, aga igal hommikul saan suured limakollid kätte. Nii öösel kui päeval ta nagu koriseb, kuskil ninakoopas. Kahtlustan ka allergiat, kas nii väikesel on see üldse sellisel viisil võimalik?
Kõigi nende murede peale ütleb perearst, et see on allergikutel nii tavaline ja mingeid uuringuid või läbivaatamisi me ei tee. Kas ma pean sellise lahendusega lihtsalt leppima?
Kui te mu pikast ja segasest kirjast midagi aru saite, siis oleksin väga tänulik teie arvamusele?
Jõudu ja tänud teile.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Katsun kusagilt alustada. Selge on, et laps on allergiline ja üks võimalik allergiapõhjustaja on lehmapiima valk. Selle olete nn. eliminatsiooni-provokatsiooni testiga ise juba selgitanud. Teisel eluaastal taandub lehmapiimavalgu allergia/talumatus 80%-l, kel esimesel eluaastal see probleem oli. Praegu see aeg veel käes ei ole. Kui jätkate rinnapiimaga toitmist, on vajadus Teil endal ka jätkata lehmapiimavalgu ja teiste sagedasemate allergeenide vaba dieeti. Ühtegi "väga head" kaltsiumipreparaati ma Teile soovitada ei saa. Kui võtsite kaltsiumipreparaati ja tekkis lööve, võis lööbe põhjustajaks olla mõni preparaadis olev lisaaine. Üks võimalus on hakata last rinnapiimast võõrutama ja rinnapiima asemel võiks teda toita hüdrolüseeritud piimaseguga. Hüdrolüseeritud piimasegu on apteegis retseptiga ja kuni aastastele on soodusmäär 100%.
Teine probleem-põlvede naksumine. Põlvede naksumine ei ole haigus, kui lapse liigesed tõesti naksuvad ja ei ole mitte suurt ülepainduvust liigestes.
Toidu tagasiheide ei lõpe kõigil teiseks elupoolaastaks. Söögitoru alumine sulgurlihas ei pruugi osadel ka edaspidi korralikult sulguda ja toidu tagasiheide püsib. Viimane võib olla ka põhjuseks, miks lapsel tundub hing kinni jäävat. Toidu tagasiheide ei pruugi aga olla ainuke põhjus.
Ninanohina põhjuseks võib olla allergia, kuigi selles vanuses on allergiast põhjustatud nina limaskesta turset ja viimasest põhjustatud nohinat harva. Aga võimatu see ei ole.
Kokkuvõttes vajaks laps allergoloogi-pulmonoloogi asjalikku konsultatsiooni. Viimased on Tallinna Lastehaiglas ja Tartu Lastekliinikus (registratuur 7 319 100). Vajalik on saatekiri. Tartu Lastekliinikus on ametlikult ka tasuline vastuvõtt (200 EEK-i), juhul kui ei ole saatekirja. Kuna lapsel on palju probleeme, siis on perearst kindlasti nõus last konsultatsioonile saatma. Perearstil ei ole võimalik ka allergia teste teha.
Kui probleemid ei lahene, võtke minuga ühendust tel. 7 319 573.
Edu soovides
Heli Grünberg