probleem d-vitamiiniga imikul 04.12.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Üldiselt soovitatakse imikutele anda d-vitamiini tilku, et vältida rahhiiti haigestumist. Hea lapsevanemana sooviksin seda teha, aga ei saa. D-vitamiini tilkade manustamisel ilmnevad 6- kuusel imikul järgnevad sümptomid:lööve näol ja kaelal, keskmisest tugevam toidu tagasiheide ja kõhulahtisus. Tarbides ise vaid neid toiduaineid, mille vastu laps ei ole tundlikkust ilmutanud, olen oma rinnatoidul pojal 2,5 kuu vältel (pidades vahesid) ära proovinud kõik d-vitamiini variandid. Pähkliõli baasil, sojaõli baasil ning ka Soomes müüdavad vesialusel Jekovit tilgad. Tulemus sama, viimasega läks vedel kaka aga lausa roheliseks. Tilkade ärajätmisel umbes nädala jooksul nähud kaovad. Kas tõesti on võimalik, et laps on tundlik d- vitamiinile endale, mitte lahuse komponentidele? Või on see mingi muu probleemi sümptom? Kuidas aga tagada lapsele piisav kogus d- vitamiini, kui pole võimalik seda talle toidulisandina anda?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiima saav laps peab kindlasti lisaks saama D-vitamiini, sest rinnapiimas on D-vitamiini vähe ja meie kliima ei anna võimalust ka D-vitamiini sünteesida naha kaudu päikesevalguse toimel.
D-vitamiini sisaldab kalamaksaõli. Kuna Teie laps on tundliku nahaga, siis kindalasti peaksite valima ilma maitselisandita kalamaksõli, näiteks Mölleri kalamaksaõli. Probleemiks võib muidugi kujuneda kalamaksaõli maitse, sest õli peab võtma päevas 5 ml. Eestis müüakse veel vesilahustuvat Multi-tabs, mis sisaldab A-, C- ja D-vitamiini, mõnele allergiaga lapsele sobib just see ravim.

Edu soovides,
Tiia Voor