1,5 kuuse lapse söögitoru lühike 05.02.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Beebi sündis 23.12.2020, algkaal 3140g, haiglast lahkudes 2900g. 1kuu kontrollis 4160 ja 1,5 kuuselt 4,770g. Pikkus tänaseks 55cm (alg 49cm).

Beebi ahmis palju toitu ja peale seda ka ajas toitu välja, ka mitu tundi peale sööki. On hästi rahutu, ka magades häälitseb ja vahepeal nutab. Rinda andes nuttis samuti ja närviline. Seepärast hakkas saama asendajat kuna imetamine muutus võimatuks.

Lapsel diagnoositi refluks ning ultrahelis selgus, et lapsel söögitoru lühike.
Kahjuks sain vähe selgitust eelpool nimetatud mure kohta ja sooviks rohkem infot just lühikese söögitoru kohta. Mis see tähendab? Millest tingitud? Kas arengul segab ja täiskasvanu eas määrab midagi/raskendab?

Kas refluksist võib laps välja kasvada? Enamjaolt saab asendajat, nii palju kui piima tuleb, saab ka seda. Üle söömisega suur probleem, 2 nädalaga oli 600g juurde võtnud. Arst soovitas aptamil AR kasutama hakata ja väiksemaid koguseid. Samas laps rahutu kui vähem süüa annan.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mina ei saa kommenteerida ja mingit infot anda lühikese söögitoru koht. Ma ei tea, mida on peetud lühikese söögitoru all silmas, pole ise uuringu tulemusi näinud. Võib olla on söögitoru sulgurlihase osa lühike ja see kindlasti kasvab koos lapse kasvuga.
Toidu tagasiheide ehk gastroösofageaalne refluks võib imikul tekkida seetõttu, et mao ja söögitoru vaheline sulgurlihas ei ole veel tugevaks arenenud ega suuda alati toitu maos kinni hoida. Vahel kaasneb tagasiheitega ka oksetlemine, st väike kogus toitu tuleb lapse suust välja. Imiku toidu tagasiheide on normaalne nähtus ning seda juhtub ka tervetel lastel. Enamasti on tagasiheide lühiaegne ja märkamatu ega tekita mingeid vaevusi. Esimesel kolmel elukuul juhtub seda umbes pooltel lastel, hiljem jääb see harvemaks. Tavaliselt ei kaasne sellega mingisugust haigust ning oksetlemine last ennast ei häiri ja laps kasvab ja areneb hästi. Toidu tagasiheidet on rinnapiima söövatel lastel harvem kui piimasegu saavatel imikutel. Abi võib olla apteekides müüdavatest paksendajaid sisaldavatest ravitoidusegudest, näiteks Aptamil AR. Kui laps sööb korraga suuri koguseid,tuleb üleliigne toit välja. Kui laps ahmib koos toiduga õhku, siis võiks teha söötmisse pause, et allaneelatud õhk lapse maost välja tuleks. Pärast söötmist hoidke last iga toidukorra järel oma õla najal püsti, et allaneelatud õhk välja pääseks.
Toidu tagasiheide väheneb, kui lapse menüüsse lisandub tahkeid toite ning laps hakkab istuma ja püsti tõusma. Enamasti kaob see 6–12 kuu vanuses. Tagasiheide taandub üldjuhul ise ning ravi ei vaja. Kui laps võtab hästi kaalus juurde, on rõõmus ja rahulik. Kui aga oksetlemine muutub oksendamiseks (nagu purskkaevust), tagasiheide sagedaseks ja suuremahuliseks ning sellega kaasnevad haigustunnused – halb enesetunne, rahutus, palavik, kaalupeetus, nahalööve, kõhulahtisus, harva pissimine –, peab pöörduma arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor