Refluks 29.06.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu laps hakkas 2,5-kuuselt (u nädal peale B-hepatiidi ja tuberkoloosi vaktsiini) krambitama ja läksime haiglasse. Tallinna haiglas tehti kõikvõimalikke analüüse ja uuringuid, mis kõik on korras olnud. Suuremad uuringud on olnud MRT ja EEG.
Kui krambid olid 4-6 päeva kestnud pandi lapsele peale ravim Orfiril Long, mille kõrvale sai ta hiljem erinevaid ravimeid, millest ükski krampe ära ei võtnud.
Tallinnast (selleks ajaks oli laps juba neljakuune) palusime saata Tartusse kus tehti EEG, mille põhjal arvati alguses, et tegemist ei ole epilepsiaga, kuna EEG oli täiesti puhas - öeldi, et laps, kellel on olnud kaks kuud epilepsia, ei tohiks olla EEG nii puhas. Kuna lühike EEG midagi ei näidanud, pandi peale pikk EEG, mis kestis neli päeva. Pika EEG jaoks võeti kogu krambiravi maha ja kui muidu olid krambid üsna sagedases, siis peale ravi maha võtmist jäi hoogusid vähemaks. EEG peale saime neli krambihoogu, millest osad olid epileptilised ja osad mitte. Nende kohta, mis ei olnud epileptilised, öeldi, et võivad olla refluksist ja saadeti meid ultrahelisse. UH näitas, et kolme minuti jooksul viskas toitu üles kaks korda, kuid välja ei tulnud midagi - jäis siis söögitorusse. sel ajal kui refluks oli, muutus laps rahutuks.
Kui meid saadeti koju pandi uus krambiravi peale, milleks on Timonil retard 150 mg(hommikul pool tbl ja õhtul pool tbl). 2,5 nädalat ei olnud ühtegi krampi, kuid siis hakkas jälle kõik pihta. Kui ennem olid krambid u 1,5 - 2 minutit pikad, siis nüüd on krambi pikkus u 2 sek ja peale seda on umbes 1 minut imelik st ta oleks nagu ehmunud ja vaatab ringi.
Me ise arvame, et tegemist ei ole epileptiliste krampidega, kuna laps reageerib häälele ja helilej ja kui kramp läbi on, siis vähemalt pooltel kordadel tulevad välja ka väikesed krooksud, kuid piima kordagi välja ei ole tulnud.
Kas tegemist võib olla siis nö piimakrampidega ja kuidas seda saab ära hoida?
Oleme talle piimasegule Aptamil 1 juurde pannud ka Aptamil AR, kuid ka sellest ei ole kasu olnud ja umbes 4,5 kuuselt hakkasime ka püreesid juurde andma. Sööb ta alati padja peal väikese kalde peal ja krooksud laseme ka alati välja.
Neid nö piimakrampe on tal päevas umbes 1 - 3 korda ja kõik krambid, mis tema lühikese elu jooksul on olnud, tulevad une pealt enamjaolt kuni 2 tunni jooksul peale sööki, kuid vahel on tulnud ka vahetul enne sööki.
Sageli tulevad ka krambid ehmumise peale.
Kas on ka võimalik et ta ehmub ja tõmbub selle peale krampi, mille tagajärjel viskab toitu üles?

Mainin ära ka et kaks päeva tagasi saime ravimi konsentratsiooni veres teada, milleks on 7,7

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Toidutagasiheide ehk refluks on imikutel sage probleem, kuna mao ja söögitoru vaheline lihas on veel nõrk ega takista toidu tagasivalgumist söögitorusse. Tahke toidu andmisega hakkab toidutagasiheide vähenema, abi on ka Aptamil AR, mis on paksem toit kui teised imiku toidusegud. Refluks aga krampe ei tekita, küll võib toidutagasiheite ajal laps neelatada ning vahel kaasneb toidutagasiheitega ka valutunne söögitorus ja siis lapsed liigutavad ennast kramplikult. Refluksiga aga ei kaasne imelikku "äraolevat" käitumist, see on iseloomulik aga epilepsiale.Epilepsiahoo korral aga võivad kõik keha lihased krampi tõmbuda ja epileptiline kramp võib iseenesest tekitada toidutagasiheite episoodi.
Kuna lapsel on kaks haigust (epilepsia ja refluks), siis peaksite küsima arvamust lapse raviarstilt. Üsna keeruline on minul adekvaatset vastust anda, kui pole näinud lapse haigushooge ega uuringute tulemusi. Karbamasepiini ehk Timonili toimeaine kontsentratsioon veres on optimaalne.

Lugupidamisega,
Tiia Voor