6a poiss pissib tihti. 10.09.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, meil kimbutab selline mure, et laps hakkas üleeilsest käima tihedalt pissil. Vahepeal isegi ainult 15 min vahed. Lasin tal potti pissida, et näha kas tuleb ka midagi. Ning päris niisama ei istugi vaid tulebki igakord ka potipõhja ikka cm jagu pissi. Nagu ei tuleks korraga siis kõik välja. Kugi ütlen talle et pissi korralikult kõik ära. Vahepeal kurtis ka, et pissihäda aga piss ei tule välja. Vereproov ja pissiproov olid ideaalses korras. Juulis oli meil sama teema aga läks ise üle (2nd)kuni nüüd jälle hakkas. Perearst ütles, et teeks sümptomaatilist ravi, istevannid ja juua palju. Joogi osas ta meil palju ei joo, Joob nagu tavaliselt. Öösiti magab ilusti ja pissile ei küsi, samuti kui minna kauemaks linna ei ole ka probleemi. Mul täitsa mõistus otsas, mis see olla võiks :)?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi võiks olla tegemist nö "närvilise põiega". Vahel tekib lastel mingi sündmuse tõttu sagedasem pissimine. Selle poolt räägib ainult päevane sage pissimine ja korras analüüsid. Kui lapsel oleks mingi haigus sagedase pissimise taga, siis käiks ta ka öösel ja linnas olles sageli WC-s.
Väga head ja ühest ravi ei ole, see seisund möödub iseenesest nagu juulis juhtus. Kui laps on potil, siis paeks ta istuma seal rahulikult ja püüdma korraga põie tühjendada. Selleks peaks ulatuma jalad potil istudes põrandale, kui jalad veel põrandale ei ulatu, tasub panna jalgade all näiteks väike toolike.
Normaalne on, kui laps käib pissil iga 2 tunni järel. Kui ta pole palju joonud, siis võikski tema tähelepanu sagedasest pissimist eemale juhtida, aga samas iga 2-3 tunni tagant peaks ta WC käima. Ka ei tasu ise tähelepanu selle juhtida, et ta sageli WC-s käib. Kõhukinnisus võib ka soodustada sagedasemat pissimist , seega vaadake kas laps käib iga päev kakal. Kuna tegu on poisiga, kontrollige ega peenisel pole põletikunähte, näiteks punetav ots.
Istevanne võib ka teha.
Millagi probleem lihtsalt möödub.

Lugupidamisega,
Tiia Voor