Öine voodisse pissimine 25.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Peagi seitsmeaastaseks saav poiss pissib peaaegu igal ööl voodisse. Heal juhul üks-kaks korda nädalas jääb voodi kuivaks. Nii on see olnud päris pisikesest peale. Oleme rääkinud sellest perearstiga, kes ütles, et ootame, vaatame...Lisaks räägib laps öösel kõva häälega suhteliselt arusaadavat juttu ja aeg-ajalt kõnnib unesegaselt ringi. Jaanuari alguses 2004 käis laps adenoidide operatsioonil, kuid muutusi ei ole märgata. Laps norskab ja nohiseb endiselt. Küsimus on selles, et kas need loetletud tegurid on omavahel seotud ja kelle poole pöörduda, et öise voodisse pissimise vastu saada?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Poiss on tõesti vanuses, kus öine voodissepissimine ei ole enam tavaline ja vajab ravi. Kõigepealt on vaja selgitada, kui tihti laps pissib ning kui suured on uriiniportsud. Seetõttu tehke palun nn urineerimisgraafik See tähendab püüdke ühel nädalavahetusel näiteks üles kirjutada, mis kell lasp pissib ja kui suur on uriiniports. Vaja on kindlasti laste neeruarsti e. nefroloogi konsultatsiooni. Tallinna Lastehaiglas dr. Ü. Toots, registratuuri telefon 6 977 200 ja Tartu Lastekliinikus dr. A. Traat, registratuur 7 319 508. Kindlasti on perearst nõus saatekirja andma, sest probleem tahab lahendamist saada. Urineerimisgraafik on vaja nefroloogi vastuvõtule kaasa võtta. Hea oleks veel, kui võimalik, võtta jooki kaasa, sest allapissimise probleemi korral vaatab neeruarst ultraheliga lapse (pilgeni täis) põit enne pissimist ja pärast põie tühejndamist. Kas põide jääb pärast urineerimist jääkuriini ja kui palju, on ka oluline info. Ninanohisemine tahab ka ülevaatamist, otsest seost ninanohisemise ja öise voodimärgamise vahel enamasti ei ole.
Edu!
Heli Grünberg