K-vitamiin RPA beebil 11.12.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Ootan oma kolmandat last. Esimene laps oli rinnalaps ja saisünnitusmajas ka K-vitamiini süsti. Teine sai samuti süsti, teda sain imetada mõned päevad. Nüüd tean juba ette, et imetamine mul võimalik ei ole (operatsioon, mille käigus piimanäärmed kahjustatud, see selgus teise lapse ajal, et minu puhul opi ulatus ikkagi imetada ei võimaldanud) ning soovin enne sünnitama minekut selgeks teha, et kas algusest peale segutoidul olnud lapsele tuleks või ei tuleks teha K-vitamiini süst. Tean, et ajuverejooksu esineb just rinnalastel ja segudes peaks vitamiini olema piisavalt. Kui siiski teha, kas siis võib veri olla liiga paks ja tekkida trombe? Kuna kohe sünnitusjärgselt teeb selle süsti ämmaemand ja ilmselt puudub kohe sel hetkel võimalus lastearstilt nõu küsida, soovin oma otsuse sünnitusplaani kirja panna. Kuidas on seisukohad mitte-rinnalapse K-vitamiini süsti vajalikkuse/mittevajalikkuse/ohtlikkuse suhtes? Olen juba ette tänulik :)

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

K-vitamiini süst tehakse kohe pärast sündi, kuna vastsündinutel on sünnijärgselt organismis väga vähe K-vitamiini. Vastsündinu maks on ebaküps ja soolestikus pole piisavalt mikroobe, kes aitavad toota K-vitamiini. Seepärast on oluline, et vahetult pärast sündi saaks laps kiiresti K-vitamiini. Toidusegudes küll on K-vitamiin sees, kuid esimestel päevadel sööb laps väikseid koguseid ja see ei taga piisavat hulka vitamiini. Seepärast soovitatakse kõigile lastele teha K-vitamiini süst kohe sünni järgselt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor