Beebil kõht lahti 04.01.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Minu 4kuud ja 10 päeva vanusel beebil viimasel ajalkõht lahti kogu aeg. Nädal tagasi oli kõht lahti paar nädalat. Kaka on selline vesi+rohekad klimbid. Esimese kõhulahtisuse ajal sai ainult Enteroli ja Smecta pulbrit (arsti soovitusel) , siis määras arst ravimi Hidrasec.Seda andsin 5päeva 10mg 3*päevas. Kokku kestis see kõhulahtisu üle kahenädala, siis oli nädalake korras aga nüüd
jälle....
Smecta teeb kaka küll veidi paksemaks , näebki välja selline vesi+klimbikesed aga gaasid on ikka ja iga puuksuga kaka triip mähkmes ja seda sageli.
Hakkasin uuesti Hidrasec-i andma.
Milles võib probleem olla?

Ettetänades,

Laps saab Tutteli rpa-d. Rinnapiima sai kolm esimest kuud, kolmandal kuul sai rpa-d juurde.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhulahtisuse põhjusi võib olla mitu tükki. Äge vesine kõhulahtisus on tavaliselt põhjustatud viiruste poolt ja pärast kõhuviiruse põdemist võib vedelam iste kesta kuni paar nädalat kuni soolestiku limaskest paraneb. Sellisel juhul on vahel abi, kui anda lapsele paar nädalat laktoosivaba või väiksema laktoosisisaldusega piimasegu, näiteks Aptamil NH või Aptamil Lactose Free või probiootiliste bakteritega piimasegu Aptamil Lactofidus.
Väga harva on pikaajalise, st üle 14 päeva, ja igapäevase kõhulahtisuse põhjuseks piimavalgu talumatus ehk piimaallergia. Sageli kaasneb kõhulatisusega ka allergiline nahalööve ja siis kasutatakse spetsiaalseid piimavalguvabu piimasegusid, mida saab ainult retseptiga apteegist osta.
Kui laps sööb hästi ja võtab kaalus juurde ning areneb ilusasti, siis tõenäoliselt kõhulahtisus möödub peagi. Kõhulahtisuse püsimisel pidage uuesti nõu oma perearstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor