Aastase isutus 04.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps sai just aastaseks ja on väga kehva isuga. Kui 6 kuuselt hakkasin jurvilja andma sõi hea meelega, sama ka putrudega. Mingi hetk lihtsalt putru enam suu sisse ei võtnud. Nüüd pea 2 kuud on olnud ka juurviljadega nii. Sööb ainult rpa-d . Pakil on tema vanusele teatud kogus antud, aga ta päevas sööb u. 2 korda rohkem ettenähtust. Kas ta saab sealt kõik vajalikud ained kätte? Poepiima ta joob vaid mõne lonksu ja sellele ka üle minna ei saa ja pealegi on see ju lahja ka. 7-11 kuuni võttis juurde 300 gr. Nüüd imekombel viimasel kuul on juurde kaalu tulnud 500 gr. (80 cm /10,3 kg) mõõtude järgi nagu on kõik ok ja meie enda arst ei ütle midagi kuna kaalust alla ta pole võtnud.

Kõike parimat soovides, Jaana

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kõigepealt küsiksin -kas rpa on imiku piimasegu? Selles vanuses laps peaks jooma tassist ja sööma lusikast. Sageli joovad lutipudelilapsed liialt palju imiku piimasegu ja saavad oma toiduenergiakoguse kenasti kätte, võtavad kaalus juurde, aga muu toidu jaoks peale piimasegu või lehmapiima, isu enam ei ole. Esmalt vähendage piimasegu kogust ja pakkuge tassist. Kõigepealt pakkuge muud toitu ja seejärel toidu kõrvale tassist piimasegu. Oluline on, et laps sööks ka liha. Praegu saab ta vajaliku raua piimasegust, sest piimasegud on rauaga rikastatud. Lehmapiimale üleminekul saab laps rauda vähe. Kui laps sööb vähe ka pärast seda, kui vähendate piimasegu kogust ja laps hakkab sööma ka muud toitu, on võimalus suurendada toiduenergia kogust, kui lisate toidule toiduõli ja võid. Kui söömisprobleeme ei õnnestu lahendada, pöörduge palun väikelaste psühholoogi dr. K. Muugi vastuvõtule, telefon 7 319 576. Vahel tuleb lastearstil tegutseda koos psühholoogiga ning selgitada söömishäire põhjus.

Edu,
Heli Grünberg