Poja tihe pissimine 03.12.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure poja pissimisega. Poeg on 2 aastane, jaanuaris saab 3. Käib väga tihti pissil. Siiani ei ole miskit muud kaeband. Ei ole valus pissida, ja ei ole tundunud, et ka noku oleks teistsugune (punetav jne) Täna oli esimene päev, kus ta ütles, et noku valutas. Lasteaias ei käi, oleme kodused. Kodu vahetanud ei ole. Oleme lugenud, et lastele võivad sellised asjad mõjuda. Ainus suus muutus meie elus on peagi sündiv väikevenna.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Sagedase pissimise üks põhjus võib olla kuseteedepõletik, seepärast peaks olema tehtud pissiproov. Põletiku korral tavaliselt pissib laps ka öösel ning võib ka püksi pissida, seda pole teie lapsel olnud.
Noku põletikust võib ka tekkida sagedasem pissimine, aga seda olete te ravinud. Pärast ravi võib mõnda aega olla noku tundlikum ja sellest ka sagedasem pissimine, aga see kaob.
Sageli võib laps käia ka pissil siis, kui tema veresuhkur on korrast ära, aga siis pissib laps ka öösel ja pissikogused on suured. Teie laps öösel ei pissi ja pissikogused on väikesed - vahel paar tilka. Ka pissiproov oleks olnud siis korrast ära.
Tihti võib sagedase pissimise põhjuseks olla "närviline põis". Vahel on selle põhjuseks asjaolu, et laps ei tühjenda ühe korraga oma põit korralikult ära ja siis tekib kiiremini jälle täis põie tunne. Seepärast las laps istub rahulikult poti peal ja kindlasti las ta istub, mitte ei pissi seistes. Potil istudes peaks lapse jalad toetuma põrandale või mingile alusele, sest rippuvate jalgadega võib põie tühjendamine olla häiritud.
Loodan, et last ei vaeava kõhukinnisus, sest siis võib olla põie tühjendamine häiritud ja laps „sirtsutab“ sageli.
Vahel lihtsalt tekib sagedasem pissimise tung ja see on tavaliselt seotud mingisuguse stressiga. Sellisel juhul sagedasem pissimine lihtsalt kaob millalgi iseenesest, nii kaua aga ärge pöörake lapse kuuldes -nähes pissimisele tähelepanu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor