Imiku nutmine pärast igat söögikorda 14.01.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 3 nädalane. Alates teisest nädalast algasid kaebused, toiduna ainult rinnapiim. Kaalus võtab hästi juurde, 2 nädalaga võttis 500g juurde. Pärast imetamist on rahulik maksimaalselt 10 minutit ja siis hakkab kohutavalt nutma ja ei suuda rahuneda tundide viisi. Vahepeal pakun uuesti rinnapiima, võtab hea isuga, isegi jääb magama, kuid lühiajaliselt. Hakkab uuesti nutma ja piinlema. Ise arvame, et on gaasivalud. Proovinud oleme Cuplatoni, Linex babyt. Tänasest lülitasin välja täiesti piimatooted ja muna (veel vara hinnata, kas aitab). Hakkasin kahtlema, kas on ikka gaasivalud, kuna nutmine ja rahutu olek võib kesta isegi 10 tundi järjest. Lapsest on kahju, on näha, et tahab magada, aga ärkab valude tõttu ülesse koguaeg. Kergem hakkab tal, kui kaka ja puuksud ja röhitised tulevad välja, aga et need välja tuleks võtab palju aega. Lõpuks kui ta magama jääb võib ta magada 16 tundi rahulikult (vahepeal 3h tagant saab rinda). Kaka värvus on enamasti sinepikollane, nagu peaks olema, mitmel korral nädalas rohekate kiududega. Täna hommikul märkasime esmakordselt väga väikest (läbimõõdus 2mm) verekiudu. Küsimus siis: kas gaasivalud võivad tõesti nii vaevalised olla, et kestavad 10-12 tundi järjest? Või peaks pöörduma spetsialisti poole?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasivalud on tavaliselt päeva teises pooles. Valude kestvus on väga erinev, tavaliselt mõned tunnid, aga mõnel lapsel kestavad need ka pikemalt. Kirjutate, et gaasivalud kestavad 10-12 tundi, aga ega ju laps 10-12 tundi järjest nuta? Vahepeal ta ju sööb ja magab ka. Lapsel pole muud eneseväljenduse võimalust kui nutmine ja lapsed nutavad ka siis, kui kõht on tühi, pepu märg või uni ei taha tulla. Gaasirohud on enamasti väga väikse toimega või üldse ilma toimeta. Hoidke last süles, teie soojus lõõgastab tema kõhulihaseid. Kiigutage beebit rahulikult. Soe vesi mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt, nii võib abi olla soojast vannist. Mõnikord aitab ka lapse kõhu päripäeva masseerimine ja jalgade kõhule painutamine. Vahel paraneb olukord siis, kui rinnaga
toitev ema sööb vähem piima ja piimatooteid, muna, pähkleid ja nisu. Kui laps võtab kaalus hästi juurde, siis muretsemiseks pole põhjust. Gaasivalud mööduvad kunagi. Kui lapse kakas on korduvalt verekiude, võtke perearstiga ühendust ja vajadusel suunab ta lapse edasi eriarsti juurde.

Lugupidamisega,
Tiia Voor