Imiku kakamine 05.05.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on väike mure oma 2,5 kuuse lapse pärast. Esimesed 2 kuud sai laps ainult rinnapiima ning kakas peale igat söögikorda. Kahjuks on rinnapiima väheks jäänud ning pean andma lisaks rinnapiimale ka rinnapiimaasendajat, seda u 2-3 korda päevas. Peale asendaja lisamist menüüsse ei kaka enam laps iga päev.(Pissib küll ilusti ja mähe on märg) Tean, et RPA söömine võib kakamist vähendada kuid tundub et kakamine on lapsel raskendatud. Hetkel kakab ta umbes iga 2-3 päeva tagant ning kaka on vahutav, vedel ja halvalõhnaline, vahest ka limane. Samuti on seda nii tohutult palju et kõik kohad täis. Olen lugenud et selline kaka tekib toidu käärimisest organismis (mida omakorda põhjustab laktoos), mis võib lapsele vaevusi põhjustada. Vastab see tõele? Laps ähib ja puhib ja puuksutab kogu aeg. 2-3 ööl aga kisab nagu oleksid gaasivalud aga tundub, et asi ikkagi kakas sest peale kakamist on kohe elurõõmus laps! See kestab 1-2 päeva, seni kuni kaka jälle kogunema hakkab.Kordub eelnev.Olen RPA lisanud ka Protexin Restore pulbrit et aidata tal seedida aga paistb et ei toimi. Olen lugenud, et võib olla ei sobi RPA sort. Alustasime HIPP 1ga, seejärel HIPP PRE ning nüüd proovime NAN1te. Kas raskendatud kakamine ja puhitused võb olla põhjustatud sellest, et RPA mark ei sobi?Peaksime veelkord marki muutma? Mida teha, et lapsel parem oleks? Või peab organism lihtsalt RPA harjuma?
Lisaksin informatsiooniks, et esimesel 2 kuul on laps ilusti juurde võtnud 800 ja 740 grammi, kasvanud pikkust ka ilusti. Sündis ka täiesti rahuldavalt ja loomulikul teel.. Ei ole löövet ega midagi. Ise piimatooteid suures koguses ei tarbi ja samuti tsitrulisi asju ei söö. Oleme gaasidega küll maadelnud kuid tundub et saime nendest ennem kakamise probleemi üle. Kui rinnapiima annan siis olen ka natuke Espumisani andnud.

Palun andke nõu!

Ette juba tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laktoosi- ehk piimasuhkrutalumatuse ei ole esimese elukuude probleem, laktoositalumatus tekib pigem pärast esimest eluaastat. Kõhuprobleemidele võib olla mitu põhjust. Esiteks imiku koolikud ehk gaasivalud, mis on iseloomulikud kolmele esimesele elukuule ja nende täpne põhjus ei ole teada. Raviks sobib regulaarselt Espumisani andmine. Teiseks võib halvalõhnalise ja vedela limasisaldusega kaka põhjuseks võib olla lehmapiimavalgu allergia. Selle kindlaks tegemiseks peaks pöörduma allergoloogi vastuvõtule. Kolmandaks - rinnapiimaasendajate sobivus on tõepoolest individuaalne. On olemas spetsiaalne RPA Aptamil Comfort, mis on mõeldud just seedetrakti probleemidega imiku toitmiseks. Kahjuks on see RPA oluliselt kallim kui teised RPA-d. Võib ka proovida hüpoallergeenseid RPA-id, mille tähis on HA.

Edu soovides,
Tiia Voor