mis võib olla 1 kuuse lapse nutu põhjus? 15.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
laps oli üsna rahulik peale haiglast tulekut - öösel magas rahulikult, oli kaks söögikorda. siis hakkas ta kõvasti puuksutama, punnitas nii et näost punane, kuid ei nutnud.
kuna tissitamine meil hästi välja ei tulnud panin teda võimalikult tihti rinnale, lõpuks ta enam lisa ei tahtnud ja ma olin rahul sest minu eesmärk oligi talle ainult rinda anda. lõpuks ta tegelikult elaski tissi otsas - ega ta kogu aeg ei söögi ju seal. kui suuremat kisa tegi aitas vaid tiss.
nüüd avastasin tal kaka sees vereliblekesi, paar päeva hiljem oli kaka kord rohekas siis selline savikarva. meie arst ütles et see ei ole hea ja soovitas gefiluse kapsleid ja võttis proovi.
laps on muutunud rahutuks, nutab lohutamatult ja nüüd aeg-ajalt ka öösti.
(sündisime keisrilõikega ja saime viis päeva antibiootikume)
tahaks küsida et kas on võimalik, et ta sööb liiga palju (kaaluiive esimene kuu 300 g ja viimane nädal 330g!) et ehk ei jõua toit ära seedida ennem kui uus peale tuleb? keegi soovitas anda talle vahepeal tilliteed - kas see oleks mõistlik ja palju seda anda võib?
kui palju peaks sööma 5 nädalane ja kuidas harjutada sisse kindlaid söögikordi?
aitäh!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Alustan lõpust. Ajaliselt sündinud 5 nädalane sööb 500-600 ml ööpäevas, kaaluiive on keskmiselt 600-800 g kuus so 20-30 g ööpäevas. Üks söögikord kestab 25-30 minutit, selle ajaga saab laps kõhu täis. Kogu lugu lugedes alustaksin ema toidust. Imiku roheka rooja ja ka vereliblede üheks põhjuseks roojas võib olla lehmapiimavalgu talumatus. Eriti mõtleks selle võimaluse peale, kui on ka nahalöövet või põskede karedust. Umbes nädalaks tuleks ema toidust välja lülitada piimatooted-piim, keefir, jogurt, juust, kohupiim. Kui nädala pärast on imikul ikka roe rohekas ja/või vereliblesid roojas, gaasivaevused-tuleb otsida muud põhjust. Kui vereliblesid on jätkuvalt roojas, oleks vaja koprogrammi, roojauuringut. Viimasest selguks, kas on ka põletikurakke? Gefilust võib edasi anda, rinnapiimatoidul olev laps ei vaja jootmist. Kui on gaasivaevused, võiks proovida gaasirohtusid kas Cuplatoni või Sab-Simplexit või Espumisani, neil
kõigil on sama toimeaine.
Kui elate Lõuna Eestis saab head nõu rinnapiimaga toitmist nõustavalt õelt Juta Ernitsalt, tel. 7 319 677.
Parimate soovidega
Heli Grünberg