1,1 aastase toitumine 16.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olen saanud teilt head nõu ja tekkis veel paar küsimust 1,1 a lapse toitumise kohta. Sain teada, et selles vanuses vajab laps 3 ühikut piimatooteid päevas. Tekkis küsimus, kas on teada, kui palju umbes ka putru, puuvilju ja juurvilju. Tean, et laps peaks kolme söögikorra vahel sööma ka vahepalu. Meil isuke just kõige parem pole ja laps väga tükkidena kätte antud toitu ( puuviljatükid jne) ei armasta, maitseb natuke ja viskab maha. Kas peaks andma siis puuviljapüreena? Muretsen, et see võib söögiisu siis hoopis ära võtta. Mida soovitate? Veel sooviks teada, kas vedelikku peab siis laps tarbima ka ööpäevas lisaks tahkele toidule umbes nii, et kokku 1000 ml tuleks? Laps ca 10 kg.Laps joob u 400 ml piimasegu ( 1 a lapsele), kuid vett ja mahla minimaalselt. Nii palju kui tassist on nôus jooma. Öösel laps enam piima ei saa. Millisele ajale peaks planeerima viimase sôögikorra, kui laps sööb hommikul u 9.30? Kui pikalt vôib selles vanuses laps öösel söömata olla? Ise laps öösel pudelit ei küsi.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kartulit ja teravilju peaks laps saama 3-4 portsjonit päevas (1 dl putru, 100 g keedetud kartulit, 1 viil rukkileiba (30–50 g), 2 viilu sepikut, täisterasaia või näkileiba, 1–2 viilu peenleiba või saia). Köögi-, puuvilju, marju 1-2 portsjonit (100 g köögivilju toorelt, keedetult, aurutatult või rasvata hautatult,100 g värskeid puuvilju ja marju,
15 g kuivatatud puuvilju ja marju, 1 dl täismahla, 2 dl nektarit, 1 dl kompotti (mõõduka suhkruga), 1 dl puuvilju või marju roa koostises). Soovitav on kolme põhisöögi korra vahele pakkuda vahepala, aga kui laps on isutu, siis vahepalad võivad rikkuda niigi halba isu. Laps vajab ööpäevas ca 100 ml vedelikku ühe kilogrammi kehakaalu kohta, aga sinna arvestusse läheb sisse ka toiduna saadav vedelik. Janu kustutamiseks sobib kõige paremini vesi. Aastane laps ei peagi öösel enam sööma. Viimane toidukord sättige just nii nagu Teie perele sobib, kindlast kellajast pole vaja enam selle vanuses kinni hoida.

Lugupidamisega,
Tiia Voor