1-aastase lapse toitumine 20.11.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Sooviksin nõu 1-aastase lapse päevamenüü teemal.
Hetkel näeb meil päevaplaan välja selline (ligikaudsete kellaaegadega):
06.45 ärkamine ja rinnapiima andmine
09.30 hommikupudru
10.10 I uinak kuni 11.30
11.30 rinnapiim
14.30 lõunasöök (juurviljad/supp liha või kalaga)
15.30 rinnapiim
15.30 II uinak kuni 17.00
18.00 õhtupudru
20.00 rinnapiim
20.30 ööunne
Öösel rinnapiima ei saa. Päeval saab ka natuke kuivtoitu (kama-, herne-, rukkipalle) ja puuvilju (tükkide ja püreena). Toidu kõrvale joob keedetud vett.
Mure selles, et perearsti sõnul annan liiga palju rinnapiima. Kahe kuuga oli laps kaotanud 60 g. Ehk siis kaalub hetkel 8830g ja kasvanud pole selle aja jooksul üldse (hetkel 74 cm). Tahaksin rinnapiimast tasapisi loobuma hakata, aga ei tea, mida ja kuidas seda asendada. Tal diagnoositi piimaallergia pool aastat tagasi ja kuigi nüüd peaks see möödunud olema testi järgi, tekib peale maitsestamata jogurti söömist alati lööve.
Ehk siis, mida te arvate, mis kellaaegadel ja mida ta peaks sööma. Ja kas ta läheb ise ühele päevaunele või peaksin teda suunama (pikalt üleval hoidma)?
Ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kaheteistkuune laps peaks saama ca 500 ml piima ja 500 g tahket toitu ööpäevas. Aastane laps peaks sööma juba nii, nagu pere sööb. Hommikusöögiks puder, lõunaks praad või supp ja õhtusöögiks puder/köögiviljapüree või midagi sarnast. Kolme põhitoidu korra vahele peaks saama veel paar nö vahepala (puuvili, köögivili). Aastase lapse peamine toit peaks olema tahke toit ja rinnapiim on vaid sellele lisaks. Alati peaks laps saama esmalt tahket toitu ja alles seejärel piima. Kellaaegasid ei saa mina ette kirjutada, sest need sõltuvad lapse päevarežiimist. Mina saan anda vaid üldised soovitused.
Selle üle, miks lapse on tekkinud kaalulangus, peab kindlasti mõtlema. Kas vale toitumine või mingi muu probleem? Kindlasti tuleb lapse kaaluiivet jälgida ja last iga kuu kaaluda!
Millega putru keedate? Kui näiteks ainult veega, siis võib pudrule (ka juurviljapüreele) lisada veidi õli või võid, kui laps seda talub, et tõhustada kaloraaži.
Piimaallergia on tavaliselt esimese eluaastat probleem ja see peaks hakkama mööduma. Tõeline piimaallergia on selline, kus laps ei talu ühtki piimatoodet, st piim, jogurt, keefir, juust, või, kohupiim jne. Kui laps piimatooteid üldse ei talu, siis võib piima asendada näiteks riisi-, kaera- või sojapiimaga.
Aastane laps võib veel magada kaks korda päevas. Küllap ta ise millagi ise hakkab vaid üks kord lõuna ajal magama. Praegu ärkab ta üsna vara ja seepärast tahabki kaks korda magada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor