Sagedased bakteriaalsed viirused 01.05.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure oma 2-aastase tütre pärast. Esimesel eluaastal oli ta täiesti terve. 1,1-aastaselt toimus tal suulaelõhe operatsioon. Kuu aega hiljem jäi ta herpesviirusesse, see oli 10 kuud tagasi. Sealt edasi kuni siiani on ta sageli haige, kokku 8 korda. Alati on tegemist bakteriaalsete viirustega, mis vajavad antibiootikumide ravi. Samuti tõuseb alati palavik väga kõrgele, viimasel kahel korral on kõrgeim palavik olnud 40,6. Palavik kestab tavaliselt kolm päeva. Pea alati suurenevad tal kõrvatagused lümfisõlmed. Kurk on mõnel korral punetanud. Umbes kolmel korral on kaasnenud ka nohu. Kõrvapõletikke pole esinenud. Talle on tehtud ultraheliuuring, kus on uuritud kaelal olevaid pehmeid kudesid, kõik on olnud korras. Palavikud aga aina korduvad ja korduvad. Mis võib sellist haiguste jada põhjustada?

Tänades,
M

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!Tere!

On olemas kaks erinevat haiguste gruppi. Ühed on viiruste poolt tekitatud haigused, mille korral põletikunäitajate tõus vereanalüüsides on väike ja mille korral spetsiifilist haigustekitaja vastast ravi enamasti pole olemas, väljaarvatud gripp ja herpesviirused. Teine grupp on bakterite poolt põhjustatud haigused, mille puhul on vereanalüüsis põletikunäitajad kõrged ja bakterite vastu aitavad antibiootikumid. Viiruste korral antibiootikumidest pole mingit abi. Lastel on lümfisõlmed üldse natuke suuremad kui täiskasvanutel ja haiguste ajal, eriti nohu, kurgu- ja kõrvapõletike ajal, kaelapiirkonna lümfisõlmed suurenevad. Peetakse normaalseks, kui lümfisõlm on kuni 0,5-1 cm suurune, pehme ja valutu. Väikelapsed võivad ühe aasta jooksul põdeda 7-9 ägedat nakkushaigust. Tavaliselt on need viiruste poolt põhjustatud ja spetsiifilist ravi ei vaja. Lapse kasvades immuunsus ehk vastupanu haigustele suureneb ja lapsed enam nii tihti ei põe. Kas Teie lapsele on alati haiguse ajal tehtud vereanalüüs ja selle järgi otsustatud, et ta vajab antibiootikumravi? Korduvate palavike korral, mis vajavad antibiootikumi, tuleks välja lülitada ka kuseteede haiguste võimalus, teha pissiproov. Kui tõepoolest on lapsel iga haiguskord (so 8 korda) olnud ka vereanalüüsis põletikunäitajate tõus, siis soovitan konsulteerida lastearstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor