Laps ei taha rinnapiimaasendajat 26.07.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
laps on 11kuune. Rinnapiima ei saa ta alates 10ndast kuust.
Olen proovinud anda talle erinevaid rinnapiimaasendajaid nii lutipudelist kui ka tassist, kuid ta keeldub.
Putru saab ta hommikuti ja õhtuti umbes 200 ml. Puder on tehtud aptamil allergikutele mõeldud piimapulbrist. Kas see kompenseerib tema piimavajaduse?
Kuidas saaksin teda rpa sööma? Kelle juurde peaksin pöörduma?
Laps ise kaalub 7400 g ja saab liha, kartulit, juurvilju, puuvilju, putru.
Tal on ka laktoositalumatus...nii, et piimatooted on välistatud.
Suur tänu

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Iga uue maitsega harjumine võtab lapsel aega kuni 20 proovimiskorda. Ka imiku piimasegu on lapsele uus maitse ja sellega harjumine nõuab lihtsalt aega ja kannatust. 11kuune laps võiks saada päevas piima/piimatooteid 500-600 ml.
Kas lapsel on tõesti laktoositalumatus? Laktoositalumatus avaldub tavaliselt suurematel lastel või täiskasvanutel ja sellele on iseloomulik, et ei taluta rõõska piima, küll aga saab ta probleemideta tarvitada hapendatud piimatooteid. Ma ei tea täpselt, miks Teie laps saab Aptamil Allergy Care ja kes talle on selle piimasegu välja kirjutanud. Kui Te olete proovinud lapsele erinevaid piimasegusid ja need ei ole tal vaevusi tekitanud, siis ei peaks ju ka putru tegema Allergy Carega. Aptamil Allergy Care on mõeldud lastele, kellel on piimaallergia ja nad need lapsed ei talu ühtki piimatoodet mitte mingil moel, ka mitte tavalisi imiku piimasegusid. Aga nagu ma aru saan, siis Teie olete ju oma lapsele erinevaid piimasegusid andnud ning tal pole tervisega probleemi tekkinud. Ma ei saa mingeid täpseid järeldusi teha ega diagnoosi panna, sest pole ju Teie last ise näinud.
Põhimõtteliselt võib 11kuune laps saada ka juba keefiri või maitsestamata jogurtit, ka need on piimatooted. Kui lapsel ei ole piimaallergiat, siis võite ju ca 200 ml hapendatud piimatooteid talle pakkuda.
Kui Teil on aga kodus Aptamil Allergy Care ja laps on nõus seda sööma, eks andke siis talle seda piimasegu kuni 1-aastaseks saamiseni.
Esmalt peaksite ikka perearsti juurde pöörduma ja vajadusel, kui toitmisprobleemid jätkuvad, suunab tema Teie lapse lastearsti vastuvõtule.

Edu soovides,
Tiia Voor