Gaasivalud, punnitamine/kõhuvalu 26.05.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Laps 1,5 kuud vana, saab rinnapiima ja korra või paar päevas ka rinnapiimaasendajat.
Suureks probleemiks on gaasivalud, puuksud ei taha lapsel kuidagi välja tulla, algas see probleem meil juba nädalaselt, aga siis oli abi massaažist ja soojast õlimähisest, aga nüüd kui hakkasime lisa andma, ei aita ka masseerimine enam eriti.
Kuna rinnapiimast lapsele igal toidukorral ei jätku, siis olengi andnud ka talle rinnapiimaasendajat (Hipp pre1), tavaliselt saab ta seda õhtuti, siis kui on mõlemad rinnad ära imenud, aga väga rahutu tissi otsas, siis olengi andnud lisa ja sööb ka rpa ära (tavaliselt kuskil 30-60 ml)
Kui ainult rinnapiima sai, kakas päevas mitu korda, nüüd kui on lisa saanud, kakab kuskil 3-4 päeva tagant ja vahel kui ikka väga punnitab ja nutab ja midagi ei tule, olen Microlaxi kasutanud, samas kui siis kakab, pole see kaka kõva, nii et kõhukinnisust tal nagu pole, aga peaks ju tihedamini kakama, kui lisa saab?
Kuna laps on päeval vaid rp peal (vahel 1x annan juurde), aga õhtuti annan juurde või üldse 1 toidukord on rpa ja veidi peale söömist hakkab suur kisa peale, mis võib kesta mitu tundi, tundub, et siis nagu gaasivalud pole, vaid tal valutab kõht, võib see olla rpa-st?

Kokkuvõtteks, laps on päeval rahulik, vahel kui nutab ja punnitab, teeme massaaži ja puuksud tulevad kenasti välja, aga õhtul peale rpa andmist, kuskil tunnike hakkab suur kisa peale, ei aita siis massaaž ega süles hoidmine, nutab kohe nii et hääl ära ja tundub et tal kuskil valus ja seda siis mitu tundi järjest, enne kui ära väsib ja magama jääb.

Ette tänades,
S.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavaliselt tekivad koolikud kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikute tõttu nutavad lapsed peaaegu iga päev samal kellaajal, enamasti õhtuti. Koolikute puhul kehtib n-ö „kolme reegel“: laps nutab kolm tundi ööpäevas, vähemalt kolm päev nädalas ja vähemalt kolm nädalat Lapse nutt on lohutamatu ning teda on väga raske rahustada. Nutu ajal tõmbab laps jalgu vastu kõhtu, samal ajal kõhtu punnitades ja pingutades.
Koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, siis magu venib ja tekitab valu. Nuttev laps aga ahmib makku veelgi õhku. Toidu seedimisel jämesooles tekib alati gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaasid sooltesse ning et laps on väheliikuv, ei suuda ta kõhulihased kogunenud gaase sooltest välja suruda. Kooliku ajal on päraku sulgurlihas liiga pinges ja gaasid ei pääse sooltest välja. Sooltesse kogunenud õhk tekitab aga lapsele ebamugavustunde.
Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel.
Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud. Ka gaasivalu-ravimitest on vähe kasu. Hoidke last süles, teie soojus lõõgastab tema kõhulihaseid. Kiigutage beebit rahulikult, laulge või kuulake koos rahustavat muusikat. Ka soe vesi mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt, nii võib abi olla soojast vannistki. Vahel paraneb olukord siis, kui rinnaga toitev ema sööb vähem piima ja piimatooteid, muna, pähkleid ja nisu. Kas imiku piimasegu tekitab kõhuvaevusi on väga raske ütelda, sest gaasivalud ongi tavaliselt alati õhtul. Kui gaasivalud ikkagi püsivad, võite proovida Aptamil Comfort piimasegu, mis on mõeldud just seedetrakti probleemide korral. Kui lapse koolikud väga suurt muret teevad, pöörduge arsti poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor