Lapse kaaluiibest 15.03.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
tahaksin nõu küsida lapse kaaluiibe suhtes. Laps on 6 k ja 2n vana ning hetkel kaalub 8 kilo ning pikkust 72 cm. Viimasest kaalumisest möödas 2 nädalaga on juurde võtnud 90 grammi.
Sünnikaal oli 4,320 ning pikkus 52 (pea 37 cm)
1 kuu 4,980 kg/ pikkus 58
2 kuu 6340 kg/ pikkus 60,5
3 kuu 7060 kg/ 64 cm (pea 42,5/ rind 42)
4 kuu 7,600/ 67 cm
5 kuu 7,770/ 69 cm
6 kuu 7,910/ 72 cm ( pea 45,5/ rind 43,5)

Laps sööb rinnapiima, kolm korda päevas lisa (putru-mais, tatar; kapsas,kartul, porgand,kõrvits +liha, mustikas, mustsõstar, õun) ja väga ilusasti isukalt sööb, keskmiselt igal söögikorral 100 gr ehk siis 3*100gr päevas. Rinda saab öösel ka, oleme kaalunud enne ja pärast u 100 ml ühel toidukorral, sööb muidugi tihti, u 8 korda ööpäevas rinda. Rinnapiimaasendajat ei võta üldse, oleme seda küll usinalt toppinud. Ei meeldi lutipudelit imeda, ega ka tassist juua. Oleme lisanud rpa-d siis tahke toidu sisse (u 60 ml päevas). Kakab ka ilusasti enam-vähem iga päev. Muidu elurõõmus ja asjalik.
Käime võimlemas ka, seal on selgunud, et lihased nõrgad, jõuab küll enda sirgetele kätele ajada, aga õlalihased ja kael pinges, kisub pead kuklasse kui lamab või on kõhuli.

Keeruline otsest küsimust formuleerida, aga mure on. Kas see kaaluiive on ikkagi väike ja kas see tähendab siis, et rinnapiima vähe, samas miks ta ikkagi rinnapiimaasendajat üldse ei taha?
Lugupidamisega,
murelik ema.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Joonistasin lapse kasvuandmed kasvukõverale ja kaalukõveralt on näha, et kaalukõver kipub allapoole ja viimase kuuga lisandunud 170 g on tõesti vähevõitu. Tundub, et rinnapiima saab siiski piisavalt, sest rahutu ei ole. Tõenäoliselt ei võta ta imiku piimasegu, kuna kõht ei ole tühi. Vähesel kaaluiibel on teisigi põhjusi peale vähese toidukoguse või isutuse. Hakake lisaks andma liha. Imikule sobib kanaliha, taine sealiha, vasikaliha. Liha võiks peenestada nt. saumikseriga ja lisada juurviljapüreesse. Pudrule võiks lisada võid teelusikatäie. Kui kaaluiive jääb ikkagi kesiseks, võtke palun ühendust telefonil 7319 573.

Edu soovides
Heli Grünberg