Laps ei oska uinuda 04.07.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Probleem aastasel lapsel uinumisega. Päevastel uinakutel jääb laps magama üsna rahulikult, kuid õhtuti võtab uinumine palju aega. Panen lapse voodisse, teen musi ja soovin head und. Kuid nii kui tema voodi juurest lahkun, algab suur nutt, mis ei lõpe enne, kui tagasi lähen. Last ei ole kunagi magama kussutanud ega pudeli otsas magama jääda lasknud. Lihtsalt järsku algas probleem, mis ei ole ajaga paranenud. Väga raske ja kurnav on last magama panna, kui laps põhimõtteliselt nutab ennast magama. Ei oska midagi ka ette võtta, kuid ei suuda enam nuttu kuulata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Uneprobleemid väikelastel üsna sageli, 20-30% lastest esineb unehäireid. Rahutu uni, unumisraskus võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis, kolimine jne. Uneprobleemid võivad olla tingitud ka üleväsimusest, kirevatest päevasündmustest või sellest, kui voodisse saatmine on karistus halva käitumise eest. Enamasti mööduvad unehäired kuue kuu jooksul, kuid vahel võivad need kesta ka aasta ja kauemgi. Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata.
Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Hammastepesu, ööriiete selgapanemine annavad häälestuse, et tulemas on ööaeg. Mõnele lapsele sobib hästi enne magama minekut soe vann, teise aga muudab vanniskäik erksaks. Vanni mõju peate oma lapse peal ise järgi proovima. Ka unejutu lugemine, unelaulu laulmine jne sobivad hästi uinumise soodustamiseks. Tund enne magamisaega peaks olema tegevused rahulikud, ka ei sobi näiteks teleka või arvuti vaatamine, kus vilkuva ja kiirelt vahetuv pilt võib liigselt last erutada. Magama minemise aeg võiks olla iga päev ühel kellaajal. Magamistuba olgu pime, sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Millalgi unehäire kaob. Kui aga lapse uneprobleem kestab mitu kuud ja tekitab teie perele muret, siis Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikus töötavad spetsialistid, kes nõustavad vanemaid lapse unehäirete korral.

Lugupidamisega,
Tiia Voor