Kuidas õppetada last uinuma ise? Beebi viskab vibusse? 29.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure on selles, et beebi ei oska ise uinuda. Jääb magama kas tissi otsas vôi fitnes pallil. Imiku eas jäi magama sûles aga see enam talle ei kõlba ja siis otsib aint tissi. On ka helgemaid päevi, kus ta suudab kõrval magama jääma ilma probleemideta. Öösel magab hästi ja päeval ka kui suudan ūkskord ta magama saada. Kuidas talle teha magama jäãmine meeldivaks ei ta ei võitleks koguaeg sellevastu. Näha et beebi väsinud aga magama ns ei jää. Tissi koguaeg anda hakkab ka väsitama sest ta ei söö vaid kasutab neid lutti asemel ja nibud lâhevad tundlikuks ja valusaks. Kuna ta ûhte rinda võttab niigi halvasti siis see rind selle võrra valusam. Viimasel ajal on hakkanud ka pead kuklasse ajama ja mida rohkem väsinum seda rohkem. Üritan isegi sûlle võtta v enda peale tâhele panu saada aga ta võitleb vastu ikka ajab taha. Teen harjutusi, kõhuli on tubli. Ei oska enam beebit aidata ja olen ahastuses. Mis ma valesti teen v kuidas beebit aidata?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Une- ja uinumisprobleemid on lastel sagedased. Ühte head reeglit, kuidas laps paremini magama jääks, pole. Ega laps võitle magamajäämise vastu, ta lihtsalt ei oska iseseisvalt uinuda. Võib-olla aitaks päevase ajal vankriga jalutamine. Võib-olla on ta nõus rinna asemel imema tühja lutti, mõnel lapsel on imemisvajadus suurem. Kas laps võtab kaalus hästi juurde, kas rinnapiima jätkub? Kui laps viskab ennast vibusse, siis võib olla lihastoonuse tõus ja võib aidata füsioteraapia. Kindlasti ei tee Teie midagi valesti, vahel lihtsalt on uinumine lapsele raske ja mõnel lapsel on unevajadus väiksem, st öösel magab hästi, aga päeval vähem, ainuke lohutus on, et unehäired mööduvad mingi aja pärast.

Lugupidamisega,
Tiia Voor