Laps nutab 30.09.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minul selline probleem, et laps päeval ei maga ja nutab, kui puuksutab, siis ka nutab täiest kõrist. Öösel magab ilusti. Laps sündinud keisriga. Rinnast piima ei tule, saab kunsttoitu, kakanud ei ole eilsest saati. Olen mures, kas lapsel midagi viga.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Täiesti terve laps nutab ööpäevas 2-3 tundi, mõned lapsed nutavad aga ka rohkem. Vahel nutab laps lohutamatult. Nutu põhjuseks võivad olla tühi kõht, unisus (aga laps ei oska uinuda), ebamugavustunne, imiku koolikud, mingi haigus. Sageli ei olegi mingit kindlat põhjust, sest nutt on lapse suhtlusvahend. Mida vanemaks laps saab, seda rohkem on ta päeval ärkvel. Nutu korral vahetage mähkmes, proovige toita, hoidke last vastu rinda ja kiigutage hellalt ja laulge talle, kuulake koos lapsega rahulikku muusikat, minge õue jalutama. Üheks nutu põhjuseks on koolikud, mis tekivad kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, siis magu venib ja tekitab valu. Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu, ka gaasivalu-ravimitest on vähe kasu. Parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud. Vahel aitab koolikuid vähendada piimasegu vahetus. Kui olete väga mures, pöörduge perearsti poole.

Edu soovides,
Tiia Voor