Lapsel allergia? 21.06.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure on selline, et lapsel tekkisid umbes kaks nädalat tagasi näole ja rinnale punased punnid. Arstil käies ütles ta, et on raske aru saada, kas allergiast vōi higistamisest, aga soovitas meil vahetada rpa-d (las saab ainult rpa-d). Kasutasime Frisot ja pakkus, et vōibolla Friso vom. Proovisime vomi ja juba sama päeva ōhtuks olid punnid kōrvadel, kaelal ja rinnal ning ka kōhul. Punnid olid väga punased ja tundus, et nende ümbritsev ala oli ka punasem. Vahetasin kohe ka selle rpa välja ja proovisime Aptamili. Asi tundus paranevat nagu, aga järgmine päev sama seis tagasi nagu peale Friso vomi. Praegu on laps Aptamil ha1 peal . Asi pole paremaks läinud, tundub, et justkui jäi asi seisma. Kas vōib lapsel olla mōne koostisosa vastu allergia ja tekivad need tōesti nii äkki? Alguses oli asi täitsa korras. Laps mul muidu luksub ka iga päev peale sööki, vahel on tund peale söömist kōik rahulik ja siis hakkab luksuma. Praegu ta kakab ka peale iga söögikorda ja lōhn on suht paha. Puuksutab ka päris palju. Ei oska enam nagu midagi teha. Kas uuesti rpa-d vahetada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Nahalööbe põhjusi võib olla mitu. Kuna ilmad on soojad, siis võib lööve olla tingitud higistamisest. Imiku toidusegud on tehtud lehmapiima baasil ja ega seal piimasegus suurt muud ei ole kui lehmapiim ja vesi. Allergiat tekitab piimavalk, ha segudes on piimavalku mõningal määral lõhustatud ja mõned lapsed taluvad ha segusid paremini kui tavalist piimasegu. Seda, kas lapsel on allergia piima suhtes, saab diagnoosida kas naha- või veretestiga. Teste teevad allergoloogid. Kui lapsel on tõesti piimaallergia, siis kirjutatakse lapsele retsept apteegis müüdavat piimasegule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor