Kas lapsel võib olla RPA allergia? 19.06.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minu imik on hetkel 1kuu ja 1nädal vana. Teisest elupäevast saab rpa-d lisaks. Rinnapiima kahjuks ei ole eriti (nüüdseks otsas), kuna mitmes laps, siis kahjuks ei aidanud miski, et rinnas piima oleks. Kuna laps saab RPA-d, siis sellega on tekkinud vaevused. Alguses sai Nani (2nädalat), aga kisas ja röökis päevad läbi. Siis proovisime Tuttelit (2nädalat) ja samamoodi kisas ja kaka läks nagu plastiliiniks . Nüüd on laps saanud Aptamili ja vahepeal tundus, et see sobib (kakanud on koguaeg nii 3-5päeva tagant). Ja sai ka rinnapiima lisaks kogu aeg, nüüd 2 päeva enam rinnas piima pole. Nüüd Aptamilist on kõht lahti teist päeva (kakab väga palju (20korda), kaka nagu vesi vahepeal ja vahepeal kakas ka ilusad kollased tükid ja täna oli ka rohekat tooni ja vahepeal nagu puuksust ära määrinud mähkme), samuti esineb juba nädal söögitagasiheidet ja söömisel 2päeva ta sööb rahutult ja jookseb ka suunurgast sööki -seda enne ei esinenud. Kisab hommikust õhtuni (röögib). Kui on 5 tundi kisanud, siis teeb ühe pikema uinaku ja jätkab samamoodi. Punne eriti pole, vahepeal esines kaelal ja käe sisekülgedel. Kas mul on mõtekas proovida nüüd Nan HA-d ? Või peaksin edasi jääma Aptamilile? Mul endal esineb allergiat (üks puuvili) ja mu teisel lapsel on banaani allergia. Samuti mu vanemal lapsel oli õietolmu allergia, millest kasvas välja. Siis võib ka pisemal olla allergia soodumus? Mainin ära, et puuksud on kogu aeg haisenud jubedalt (ei mäleta, et teiste lastega oleks seda olnud). Tänan teid vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Äge kõhulahtisus võib olla põhjustatud nii nakkusest kui ka allergiast. Kummaga käesolevalt on tegemist, on raske ütelda ilma last nägemata. Küll aga kui lapsel on kõhulahtisus, siis peab jälgima, et lapsel ei teki vedelikupuudust. Vahel on vaja kõhulahtisusega lapsele juurde pakkuda spetsiaalseid soolalahuseid.
Toidutagasiheide on esimeste elukuude imikutel sage probleem ja selle taga ei pruugi üldse mingisugust haigust olla, lihtsalt mao ja söögitoru vaheline sulgurlihas ei ole veel tugevaks arenenud ega suuda alati toitu maos kinni hoida. Üksikud punnid võivad olla näiteks tingitud higistamisest. Ühesõnaga ilma last nägemata ja on väga raske otsustada, kas lapsel on allergiat või mitte. Kui peres on allergiahaigusega inimesi, siis on suurem risk allergia tekkeks. HA-toidusegudes on piimavalk pooleldi lõhustatud ja allergiasoodumusega lapsele võib see paremini sobida kui tavalised toidusegud. Piimaallergia korral aga kasutatakse piimasegusid, milles on piimavalk täielikult lõhustatud. Soovitan konsulteerida lastearstiga, et teha kindlaks või välistad piimaallergia.

Lugupidamisega,
Tiia Voor