2 nädalasel lapsel gaasid 29.10.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere
tahaks teada kas ka 2 nädalasele beebile võib anda peale gaasirohu veel ka protexin restoret. tuttav mulle soovitas et aitas tema beebile hästi. ja tahaks veel teada kui tihti peaks söötma beebit, olen ise iga 2 tunni tagant päeval tissi andnus , öösel annan rpa-d kuna plaan minna umbes ühe kuuselt üle rpa-le.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasirohu tõhusus on iga lapse puhul individuaalne, mõnele lapsele sobib üks rohi je teisele teine (Cuplaton, Espumisan, Cuplaton). Seega võib proovida üht või teist ravimit eelnimetatutest. Protexin on probiootikumide ehk "heade" soolebakterite preparaat ja tema toime on teistsugune kui gaasirohtudel. Kahenädalalsel tital alles kujuneb välja tema oma soolestiku mikroobide/bakterite kooslus ja seetõttu arvan ma, et nii vara pole näidustatud lisabakterite andmine. Kui gaasivalude mure kestab, siis alles pärast 1. elukuud võib hakata Protexini andma.
Imikute gaasivalud on sage probleem. Need esinevad kõige sagedamini kolmel esimesel elukuul ja hiljem kaovad tasapisi. Gaasivalud võivad olla ainult õhtuti kindlal kellaajal, aga mõnikord on neid ka ööpäevaringselt. Mitte alati ei selgu, mis võiks imikul gaasivalude põhjuseks olla. Üheks gaasivalude põhjuseks arvatakse olevat ka lapse närvisüsteemi ja soolestiku ebaküpsus. Seepärast soovitatakse gaasivalude korral hoida last süles või oma kõhu peal, sest inimkeha soojus ja venemate hellus rahustavad last.
Gaasivalude põhjuseks võib olla toit, mida laps või ema sööb. Kui laps sööb rinnapiima peaks ema lülitama oma toidust välja gaasetekitavad toidud (õunad, maiustused, raskesti seeditavad toidud, tsitruseliste mahlad jms). Kindlasti on lapsele parim ema rinnapiim, sest see sisaldab õigetes vahekordades kõiki lapse kasvamiseks vajalikke aineid. Ka rinnapiimaasendajad on tehtud võimalikult rinnapiima sarnaseks, kuid rpa ei ole näiteks teatavaid kasvufaktoreid. Lisaks on rinnapiimas nakkushaiguste vastased kaitsekehad, mis puuduvad rinnapiimaasendajates. Seega on minu soovitus toita last vähemalt esimesed kuus kuud rinnapiimaga, sest ema piim on lapsele parim.

Edu soovides,
Tiia Voor