Lapsel suured mandlid 16.01.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Pöördusin tütrega (4,5 a) perearsti poole, kaebusteks olid suured mandlid, mis ulatuvad keskjooneni, ninakinnisus (hingab suu kaudu) ja punetavad silmad. Perearst arvas, et ninakinnisus ja punetavad silmad võivad olla tingitud allergiast (allergoloogi jutule pole veel saanud). Kuid arvas ka, et adenoidid on ninakinnisuse põhjuseks, kuigi need on eemaldatud 1,5 aastat tagasi. Meile määrati kuu aega Rhinocorti ja siis KNK arsti juurde. Tänaseks oleme KNK arstil käinud. Peale Rhinocorti ninna panemist ei ole mina muutusi märganud. Ikka hingab laps läbi suu ja öösiti norskab. KNK arst vaatas ninna (röntgeni pilti pole tehtud) ja ütles, et adenoidid ei ole suured, et hingamist segavad hoopis suured mandlid. Lapsel on tõesti need väga suured, keskel ulatuvad kokku. Arst soovitas mandlid ära lõigata, sest see võib tekitada ka hapniku puudust ja seega ei saa laps öösel rahulikult magada (seda ma öelda saa, aga virilam/tujukam on laps viimastel kuudel küll). Minul on selline küsimus - kas mandlite ära lõikamine on tingimata vajalik? Tütrel pole sellel sügis-talvel ühtegi haigestumist olnud, ei nohu ega köha (suured mandlid avastasin juhuslikult, ilma temapoolsete kaebusteta). Eelmisel sügis-talvel oli küll ta tihti haige, oli nohu, köha, silmapõletikud (viirushaigused). Mandlid tal mädased pole ka olnud ja ei ole ühtegi haigust probleemsete mandlitega diagnoositud (välja arvatud punetav kurk köha ajal). Kas on õige mandlid eemaldada ainult sellepärast, et need on suured? Kas tal võib olla veel vaevuseid seoses mandlitega. laps ise ei kurda midagi. Kui ta pikemalt nutab, siis olen täheldanud, et nagu tekiks õhu puudus, hakkab köhima. Kardan, et kui mandlid ära lõigata hakkab laps tihedamini haigestuma. Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mandlite operatsiooni vajalikkuse üle otsustab kõrva-nina-kurguarst.
Kindalsti soovitan allergoloogi konsultatsiooni, sest pidev ninakinnisus ja nutmisel tekkiv õhupuudus ning köha võivad viidata allergiahaigusele.

Lugupidamisega,
Tiia Voor