4 a tüdruk märgab pükse 23.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on mure oma tütrega. Nimelt märgab ta igapäevaselt pükse. Mitte et ta päris püksi pissiks, vaid lihtsalt teeb püksikesed ja jalgevahe tihti pissiseks. Kui temaga sellest räägin, siis ütleb, et nii raske on kinni hoida, et ei tuleks. Mingite valude üle ta ei kurda ja on terve laps.
4kuuselt on tal uuritud neeruvaagnate laienemist, sest minu raseduse ajal kahtlustati seda. Oli protseduur, kus markeraine viidi vajalikku kohta ja tehti röntgen. Laienemist ei tuvastatud.
2aastaselt lapsel tupe ümbrus tihti punetas ja käisime lastegünekoloogi juures, kus analüüs näitas streptokokki. Miskit ravi sellele ei järgnenud.
Peale kõike neid torkimisi ja uurimisi oleme täna probleemi ees, et lapsel on pidevalt jalgevahe märg.
Kas see võib olla streptokokist? Kas laps kasvab sellest välja? Kas pean kuhugi spetsialisti poole pöörduma? Kuhu? Kellele? Perearsti kahjuks väga ei usalda ja sooviks vajadusel kohe spetsialisti juurde minna.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuni 5. eluaastani oskab laps veel halvasti oma põie tühjenemist kontrollida, see paraneb kasvades. Üks põhjus võib olla selles, et laps ei tühjenda potil käies oma põit täielikult ja seepärast tilgub hiljem pissi pükste peale, vahel aga hoiavad lapsed pissimist nii kaua kinni, kuni tilgad tulevad püksi. Üheks põhjuseks võib olla ka kuseteede põletik.
Laps peaks õppima tundma kunas tema põis on täis ja vajadusel teadlikult oskama pingutada kusiti välist sulgurit uriinipidamatuse vältimiseks. Lapsel peab olema ka hea motivatsioon olla kuiv. Vanemad peaksid olema kannatlikud ja mõistvad, vältima lapse narrimist, halvustamist märgade pükste puhul ja tunnustada kuivade pükste eest. Lapsel peaks olema tagatud lihtne ja turvaline juurdepääs WC-sse. WCpott peaks olema kohandatud nii, et lapsel oleks täistalla toetus , kui ta istub WCpotil (panna jalgade alla väike järi). Laps peaks päeval käima regulaarselt WC-s (iga 2-3 tunni järel).
Perearsti juures tehke uriinianalüüs, et välistada kuseteedepõletik.
Kui nendest nõuannetest ei aita, siis peaksite pöörduma laste neeruhaigustearsti – nefroloogi vastuvõtule. Kui vastuvõtule lähete, siis oleks enne hea kodus teha paari päeva jooksul pissimise graafik, milles on kirjas kellaajaliselt kõik pissimise korrad ja ka pissi kogused.

Edu soovides,
Tiia Voor