Roojamine 01.04.01 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

MU SÕBRANNAL ON TÜTAR, KES ON 7 AASTAT VANA JA TAL ON PROBLEEM KAKAMISEGA. KUNA TÜDRUK LÄHEB JUBA SÜGISEL KOOLI, KUID KAKAB VEEL PÜKSI. TÜDRUKUT JÄLGIDES, TA NAGU EI TAHAKS ÕIGEL AJAL WC MINNA, NAGU OLEKS MINGI HIRM. IGAL ÕHTUL TA KAS MÄÄRIB PÜKSE VÕI KAKAB TÄIESTI PÜKSI JA ISE VARJAB NING VALETAB. MA TAHAKSIN TEDA AIDATA, KUID MA EI TEA KUHU SELLISE PROBLEEMIGA PÖÖRDUDA. KAS PSÜHHOLOOGI, NEUROLOOGI, LASTEARSTI VÕI PSÜHHIAATRI POOLE? KODUNE ELU EI OLE NEIL KORRAS.TÜDRUKU EMA ARVAB, ET SEE LÄHEB ÜLE,KUID SEE PROBLEEM ON JUBA PIKEMAT AEGA. MUL ON LAPSEST KAHJU,SEST TÄNAPÄEVA LAPSED ON KOOLIS JULMAD.

Arst vastas:

dr Maret Eller

Lastekirurg

TÜK Kirurgiakliiniku lastekirurgia osakond

Kindlasti peab pöörduma arsti poole.Arvan, et see peaks olema lastearst, kes oskab õelda,kas laps vajab ka psühholoogi abi. Kõigepealt tuleb emale ja ka lapsele selgeks teha öige toitumine, õige potireziim. Seda kõike oskab arst selgitada. Mitte mingil juhul ei tohi lapsega riielda ega last karistada,see võib asja teha veelgi hullemaks.Laps ei ole selles süüdi. Kindlasti mõjub halvasti ka korrast ära kodune elu. Last ei tohi alahinnata, ta saab asjadest palju rohkem aru, kui täiskasvanu arvata oskab.Last saab kindlasti aidata, kuid selleks peab ema arsti nõuandeid järgides vaeva nägema.