kakamine ja oksendamine 24.05.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 2,5 kuune. Sündis 1,5 kuud varem (hinne 8/9). Saab rinnapiima. Esimesl kuul kakas normaalselt, kuid nüüd on probleeme. Kuu aega on möödas kui ta ise kakas. Olen andnud vaseliinõli, kui ei aidanud. Näha on et ta tahab kakada, kuid sellest ei tule midagi välja ning nutab, segab vahel ka söömist. Olen iga 3-4 päeva tagant kasutanud microlaxi, valus on vaadata kuidas ta piinab. Nüüd juba viiendat päeva saab hommikuti 5ml Duphalaci, kuid see pole ka andnud tulemusi.
Ja veel on probleem igapäevase oksendamisega. Vahel tuleb kohe peale söömist, ei jõua teda püstigi tõsta. Oksendamine on erinev - vahel täitsa kohupiim, siis vesine mõned piimatükid sees. Ja seda ei ole mitte vähe. Lausa purskab. Ei tea kas see on seotud ka kõhuhädaga, aga peale söömist muutub rahutuks ja sipleb ning siis jälle oksendab või puuksutab.
Esimesel kuul võttis 1100g, teisel 800g juurde. Kuid näha on et laps vaevleb, sest üleval olles on rahutu ja nutab.
Ette tänades

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt vajaksin lisainfot, kas kaka on kõva või pabulatena? See aitaks selgitada, kas lapsel on tegelikult kõhukinnisus. Osadel imikutel imendub rinnapiim väga hästi ja jääki eriti jää. Laps roojab küll harva, aga roe on sel juhul kollane, puderjas ja kõhukinnisust tegelikult ei ole. Kui laps hakkab saama 4-6 k vanuselt lisatoitu, hakkab ta ka sagedamini roojama. Kui laps roojab harva ja roe on kõva, on lapsel kõhukinnisus. Kõhukinnisuse korral eelistatakse suukaudselt antavaid lahtisteid klüsmidele. Neid püütakse vältida niipalju, kui see võimalik on. Ka teie lapsel püüaks hakkama saada ilma Microlaxita. Enne ja umbes veerand tundi pärast söötmist võiks teha kõhule massaazi juhul, kui laps on rahutu. Tõenäoliselt on lapsel siiski gaasivalu. Kui roojamass on tihe, kõva, võiks anda teelusikatäie õunapüreed päevas. Niimoodi saab laps kiudainet ja vahel pole lahtisteid vajagi lisaks anda.
Oksendamise põhjuseks võib olla toidu tagasiheide maost. Viimane on esimese elupoolaasta imikutel suhteliselt sage ja on tingitud söögitoru sulgurlihase ebaküpsusest. Võimalikke oksendamise põhjusi on võrdlemisi palju, kuid tõsisemate haiguste korral häirub ka lapse seisund ja kaaluiive oleks kehv või puuduks üldse. Kui mure jääb, saadab perearst lastearsti juurde konsultatsioonile.

Parimate soovidega
Heli Grünberg