Lapse kakamine 09.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen veidi mures lapse kakamise sageduse pärast. Kuskil 2-3 kuuselt jäi kakamine harvaks - kakas iga 5-6 vahest 7 päeva järel. Enne kakamist alati päev enne puuksutamine sagenes. Sai ainult rinnapiima. Lugesin, et nii väikestel võibki see normaalne olla ja lootsin, et lisatoitu andes kakamine sageneb.
Lisatoitu hakkas saama u 5,5 kuuselt. Alustasin õunapüreega. Kakamine on ikkagi suhteliselt harv - vahe on 4-5 päeva, vahest ka 6 päeva. Hommikuti saab kaerahelbeputru kuivatatud ploomidega, õhtul juurviljapüreed. Kõrvale joob vett või õunamahla. Rinda saab lisaks 3-4 korda + öösiti.
Kakamine ei tundu valus olevat. Kaka ise on enamasti pikk ja tahke, mitte pabulatena. Muidu on laps rõõmus ja aktiivne. On teinud juba esimesed iseseisvad sammud ja liigub palju ringi.
Kas tegemist on kõhukinnisusega või on selline kakamise sagedus normaalne? Kas peaks midagi tegema, et laps sagedamini kakaks või on see lihtsalt lapse eripära?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kakamise sagedus kõigub imikueas väga suurtes piirides. Rinnapiima saav laps võib kakada esimestel elukuudel pärast iga toidukorda, ent vahel ainult kord nädalas või veelgi harvem. Mõlemad kakamissagedused on normaalsed. Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui väljaheide on kõva, laps kakab harva ning kakamine põhjustab talle vae¬vusi. Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire (funktsio¬naalne häire) ja üliharva on kõhukinnisuse põhjuseks see¬detrakti väärareng.
Ekslikult võib kahtlustada kõhukinnisust, kui laps saab vähe toitu ning ei kaka seetõttu, et soolestikku piisavalt jääke ei tekigi. Kindel on see, et kui laps võtab kaalus hästi juurde ja kasvab, siis saab ta piisavalt süüa.
Kõhukinnisus võib tekkida rinnapiimast võõrutamise või piimasegu vahe¬tamise ajal, sest piimade koostis on erinev ning seedimisrütm võib muutuda. Ka siis, kui üle kuue kuu vanune laps saab vähe või ühekülgset ja kiudaine¬tevaest lisatoitu, võib kõht kinni jääda.
Kõhukinnisuse korral võib lapsele anda teraviljaputru koos näiteks seedetrakti tegevust soodustavat sorbitooli sisaldava pirni-, ploomi- või õunapüreega. Putru on soovitatav keeta täisteratooteist, mis sisaldavad seedetegevust soodustavaid kiudaineid. Eelistada tasub nt kaerahelbeid, kõhukinnisuse korral vältida aga mannat ja riisi. Pudrule võib lisada üks-kaks teelusikatäit õli, mis muudab kakamassi pehmemaks. Ka köögiviljad tekitavad kakamassi, mida välja kakada. Näiteks soodustab kakamist punapeet, aga alla aastastele lastele punapeeti ei soovitata selle suure nitraatide sisalduse pärast.
Kui laps sööb piimasegusid, siis peaks ta saama joogiks gaseerimata vett. Kõhukinnisuse korral peaks eelistama viljalihaga mahla, tavaline puhas mahl ei anna kiudaineid.
Kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli. Kui kakamine lapsele vaevusi ei põhjusta ja lapse kaalu- ning kasvuiive on normis, ei ole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor