9-päevasel lapsel rinnus vilinad 20.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma 9-päevase poja pärast. Mõni päev tagasi tekkisid talle rindkeresse hingamisel vilinad ja kahinad. On tunne, nagu ei saaks ta piisavalt hingata või oleks õhk kusagil kinni. Kuna olen ise astmaatik, siis meenutavad need vilinad väga astmat, mida nad muidugi olla ei saa, aga mis siis?!
Olen pidevalt mures, et kas ta saab ikka hingata ja kas see on normaalne.
Suure ärevusega käisin last õhtul haigla valvelastearstile näitamas. Ta kuulas põhjalikult ja ütles, et kopsus asi ei ole, laps on tubli ja terve ja sellises vanuses lastel on see tavaline, et ta kõike, mis ta sees on, ta natuke ringi luristab. Kõik see pidavat kaduma umbes poole aastaselt. Ütlen kohe ära, et sel ajal kui me haiglas käisime, neid vilinaid tema sees kuulda polnud.
Alguses rahunesin maha, aga kuna ta ragistab/vilistab vahel ikka päris korralikult, siis hakkasin jälle muretsema.
Pärast sünnitust tuli lapsel natuke hingamisteid puhastada üleliigsest limast, kas võib olla see, et midagi on veel kuagil ringlemas?
Ühesõnaga, andke nõu, kas ja mida ma peaksin ette võtma.
Laps saab rinda, võtab ilusasti juurde ja kakab korralikult.
Lugupidamisega,
Irma

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Ilma last nägemata on raske midagi täpselt arvata. Kirjelduse järgi tundub, et lapse hingamine on periooditi stridoroosne - häälekas. Sellise hingamise põhjuseks võib olla mõningane kõrikõhrede nõrkus, mis tõesti enamusel vanusega taandub.
Pärast sündi vajavad imikud tihti ülemiste hingamisteede puhastamist sekreedist. Sellest aga ei jää edaspidiseks kõrinaid või vilinaid. Laps kasvab hästi, tõenäoliselt ei ole tal tõsist probleemi. Kui mure jääb, tuleks last raginate/vilinate perioodil kuulata- vaadata.

Lugupidamisega
Heli Grünberg