Gaasivalud 1-nädalasel? 30.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure on järgmine - laps sai just nädalaseks ning kui ennem sõi ja magas enamuse päevast, siis nüüd kaks päeva nutab tihti lohutamatult, samal ajal nagu pingutab ja punnitab ja siis ka puuksutab. Kas need ongi gaasid? Mida ma siis tegema peaks? Laps saab rinnapiima ning olen üritanud kõiki võimalikke gaase tekitavat vältida. Kas peaks talle nii varakult hakkama rohtu andma?

Ette tänades,
Maria

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lapsel võivad olla gaasivalud. Tundub, et olete kenasti oma toidust need toiduained, mis võivad imikule gaasivaevusi põhjustada, juba ära jätnud. Ka suur piima kogus ema toidus võib imikul gaasivalusid põhjustada. Üheks imiku rahutuse põhjuseks võib olla ka rinnapiima vähesus. Kui imik varsti pärast söötmist on jälle rahutu 20-30 minuti pärast võib emal olla rinnapiima vähe. 2-3 päeva võiks imiut toita 1,5-2 tunni järel, st tihedamalt kui tavaliselt. Rinnapiima teket soodustab kõige enam rinna tühjenemine- imemine. Gaasivaevuste korral võib imikule anda Cuplatoni, Espumisani või Sab-Simplexi tilku. Kõige õigem on pöörduda perearsti poole, kes aitab rahutuse põhjuse selgitada.

Lugupidamisega
Heli Grünberg