Korduvad kuseteede infektsioonid imikul 17.12.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Meie 2,5kuune poeg on oma lühikesele elule vaatamata juba kaks korda põdenud kuseteede infektsiooni. Esimesel korral vaid kahenädalasena pöördusime minimaalse temperatuuri tõusu pärast erakorralisse, kus põletikunäitaja oli 80 ja uriiniproov korrast ära. Külvist selgus, et tegemist coli bakteriga. Raviks 10päevane kuur Zinnatit (veeni). Haiglast lahkudes olid kõik proovid (ka külv) korras. Kolm nädalat hiljem tehtud uriiniproovis olid leukotsüüdid, uus külv näitas taaskord coli bakterit. Kuna palavikku jms polnud, jäeti jälgimisele. Taaskord kolme nädala pärast tehti uus uriiniproov, kus olid lisaks leukotsüütidele tekkinud ka nitritid. Palavikku polnud, vereanalüüs korras, taaskord haiglas 10päevane Zinnati kuur. Haiglast välja saades uriiniproov ja külv korras. Igaks juhuks kirjutati veel Zinnatit ka suukaudselt viieks päevaks (kaks korda päevas). Mõlemal korral tehti ka UH, mis oli korras. Sellest tulenevalt soovime teise arsti arvamust ja põhiküsimus Teile - kas Teie arvates on laps saanud korralikku ravi (olen lugenud, et korduvate infektsioonide puhul on ka näidustus profülaktiliseks ab-raviks, mis tingimustel seda määratakse) ja kas oleksite teinud ka juba teistkordse põdemise järel veel mõne uuringu (refluks, näidanud kirurgile jne). Perearst vaatas läbivaatusel ka lapsele eesnaha alla ja tegi etteheite, et sealt kuivanud uriinikristalle leidis ja oli väga üllatunud, et ma ise sealt puhastanud ei olnud. Samas olen igalt poolt lugenud, et vastsündinutel eesnahka mingil juhul surkida ei või. Täna aga olen seda kaks korda teinud ja mõlemal korral on valget pehmet "sodi" seal olnud. Lisaks pehmele oli seal ka paar valget väikest kõva tükki. Kui eesnahka surkida ei tohi, siis sellest eeldan, et tegelikult selleks ei ole ka vajadust. Aga samas sellisel juhul ei tohiks seal ju ka selliseid "leide" olla. Nüüd ei teagi, mida edasi teha - kas puhastan, mitu korda päevas puhastan või kuidas edasi käituda. Ka on väga tihti mähet vahetades lapsel noku otsas uriinitilk. Lisaks täna kui eesnahka taha lükkasin, tuli ka sealt alt kohe üks tilk. Kas see on ok?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Korduvate kuseteede põletike ravi ja uuringuid juhib laste nefroloog ehk siis neeruarst. Kindalasti, kui põletik kordub, siis otsustatakse ka edasiste uuringute ja profülaktilise ravi vajalikkuse üle.
Kusteteede põletikku ongi esimesel eluaastal sagedamini poistel kui tüdrukutel, hilisemas elus aga vastupidi. Miks see nii on, täpselt ei teata.
Eesnahka ei pea imikul liigutama. Vähene valge eritis on üsna tavapärane nähtus. Kui eesnahk on kergesti liigutatav, siis või selle alust pesta lihtsalt veega mitte sagedamini kui kord päevas. Jõuga eesnahka liigutada ei tohi, sest väikestel poistel ongi eesnahk kitsas ega liigu üle suguti pea.

Lugupidamisega,
Tiia Voor